Yapay zeka banka işletse, paranızı yatırır mıydınız?

Bir banka düşünün… Binası yok, şubesi yok, çalışanı yok. Kuvvetli, sağlam ve kırılamayan bir yapay zeka bütün işlemlerle ilgileniyor. Paranızı yatırır mıydınız?

ZDNet haberine göre, İtalyan fintech firması Euklid, bankacılık sektöründe insan faktörünü tamamen aradan çıkaracak bir sistem üzerine çalışıyor. Başarılı olursa, küresel finans sisteminde radikal değişiklikler doğurabilecek bir kırılım yaşanmasına yol açabilir.

Önce firmanın ne yaptığına bakalım

2015’te kurulan Euklid, yakın zamanda, dünya finans piyasalarının merkezlerinden ve fintech firmalarına özel imtiyazlar tanıyan Londra’ya taşındı.

Şirket, bitcoin’in dalgalanmalarını tahmin edebilen böylece bu şifre paradaki yatırımları maksimize edebilecek bir teknoloji geliştirdiklerini savunmuştu.

Teknolojisini, yapay zekanın makine-öğrenme yeteneklerini blockchain işlemlerinin kesinliği ve şeffaflığıyla birleştirmek şeklinde tasvir ediyor. Euklid kurucularından Antonio Simeone, ZDNet’e yaptığı değerlendirmede şunu söylüyor: “Algoritma tabanlı ticaret bir süredir ortalarda zaten. Ama bizim asıl varlığımız, sistemlerimizin kendilerini optimize edebilme ve piyasadaki dalgalanmalara otomatik uyum sağlayabilme yetenekleri.”

Çalışıyor mu?

Şirket, bitcoin yatırımlarından geçen yıl yüzde 132 getiri sağladıklarını kaydediyor. Her varlık (asset), 256 değişkeni hesaba katan 30 algoritma tarafından tahlil ediliyor ve önceki deneyimlerden hareketle en iyi hareket yolunu öğreniyor.

Bitcoin yatırımlarında bu denli iddialıyken, işleri bir adım daha ileriye götüremez miyiz? diye düşünmüş olmalılar. Böylece bazı temel bankacılık hizmetlerinin, tamamen yapay zeka tarafından sunulabileceği bir sistemin tasarımına girişmişler. Bu amaçla, bir başka Level 39 startup firmalarından Bankable ile işbirliği yaptılar.

Kurulabilirse, sanal bankada müşteriler hesap açabilecek ve ödemeler için banka kartı sahibi olabilecekler. Muhtemelen, zaten bitcoin ile kolayca yapılan, para transferlerine de izin verecek. Her şey Yapay Zeka tarafından halledilecek.

Simeone, iddialı konuşuyor: “Doğrusu, bir insan, duygusallıktan kaynaklanan zaaflara sahipken, algoritmalar her zaman yansız ve öyle de kalacak. Bankalar, artık yeterli olamadıklarının farkındalar ve şimdi nasıl değişebileceklerini kavramaya çalışıyorlar.”

Bir başka uygulama, Satispay’in de benzeri çalışmaları var. Kullanıcılarına giderlerini ödemek için geleneksel bankacılık sistemini bypass etme imkanı tanıyor. Yakın zamanda, petrol devi TotalErg ile, şirkete ait akaryakıt istasyonlarında geçerli olacak ödeme imkanı üzerinde anlaştılar. Yıl sonu kullanıcı hedefi 500 bin idi.

No Comments Yet

Leave a Reply