WhatsApp’tan eski cihaz sahiplerine kötü haber

Whatsapp, milyonlarca kullanıcısını yakından ilgilendiren önemli bir karar aldı. Yeni yıldan itibaren, belli alt yapıya sahip olmayan eski cihazlara desteğini çekecek. Uygulamanın çalışması için belli sürümün üstünde işletim sistemi platformlarda çalışabilen görece yeni model cihazlar isteniyor.

Buna göre, iOS 6, Windows Phone 7, Android 2.1 ve 2.2 yüklü cihazların üstündekiler ancak WhatsApp uygulamasından yararlanabilecek.

Yeni cihaz almak zorundasınız

Firma, sürekli geliştirmelerle eklediği bir çok kritik özelliğin ve güvenlik unsurlarının eski nesil işletim sistemlerinde çalışmadığından yola çıkarar böyle bir karar almış. Ayrıca, çalışsa bile eski sürüm işletim sistemlerindeki uyumsuzlukların, programda kararlılık sorunları ve aksaklıklar doğuruyormuş.

Uygulamaya ait blogda şu açıklamaya yer verildi:

whatsapp-iphone-3g“Her ne kadar bu platformlar hikayemizde çok önemli bir yere sahip olsalar da, gelecekte uygulamamızda geliştirmek istediğimiz özellikleri sunma kapasiteleri bulunmamakta.

Bu bizim için zor bir karardı, ama insanlara WhatsApp kullanarak arkadaşlarıyla, aileleriyle ve sevdikleriyle daha iyi şekillerde iletişimde kalmalarını sağlamak için doğru karardı. Eğer bu karardan etkilenen bir mobil cihaz kullanıyorsanız, WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek için 2016 bitmeden yeni bir Android, iPhone veya Windows Phone’a geçmenizi tavsiye ederiz.”

Dediğimiz gibi, 2016 sonuna kadar, yani 3 hafta daha eski işletim sistemlerine destek verecek. Bunun yanında, 2017 yılının Haziran ayı itibariyle BlackBerry OS, BlackBerry10, Nokia S40 ve Nokia Symbian S60 modellerine desteği kesecek.cihazlarına verdiği hizmeti de sürdürecek. Ancak, sonra bu cihazlarla olan ilişkisini de sonlandıracak.

Her üç kişiden ikisi kullanıyor

WhatsApp, güvenlik açıklarına ve Skype ve Telegram gibi değişik kategorilerdeki pek çok alternatifine rağmen, yüksek taleple karşılanan bir uygulama. Dünyada telefon sahiplerinin neredeyse üçte ikisi tarafından kullanılıyor olması, yani yaygınlığı, bu uygulamayı kıymetli kılan en önemli faktörlerden biri.

 

No Comments Yet

Leave a Reply