Twitter, Yeni Canlı Yayın Aracı

Dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan olayları şimdi herkes yayınlayabilecek ve deneyimleyebilecek. Twitter, canlı yayın özelliğini ana uygulamasının bir parçası haline getirdi.

Twitter bugün, uygulamalarından artık direkt canlı yayın yapılabileceğini duyurdu. Mart 2015’te satın aldığı Periscope uygulamasını tamamen kendi bünyesine katıyor anlamına geliyor bu değişim. Periscope mevcut haliyle devam edecek mi? Bununla ilgili şirketten bir açıklama yapıldı ve Periscope’un yayınları izlemek için en uygun mecra olmaya devam edeceği vurgulandı.  Ancak, Twitter’dan canlı yayın imkanı bulan kullanıcılar, bir yan uygulamasını niye indirsinler ki? Muhtemelen zamanla Periscope tamamen ana uygulamala entegre edilecektir.

“Facebook’un live özelliğini tanıtması, mikroblog sitesini böyle bir hamleye mecbur bırakmış olabilir mi” sorusu akla geliyor. Bu gelişmenin etsisi olmadığını söylemek zor.

Bir diğer tartışmalı alan, özellikle şifreli yayın haklarını satın alarak para kazanmaya çalışan yayıncıların nasıl tepki vereceği. Binlerce izleyicinin farklı açılardan aynı maçı yayınlıyor olması, kanalların gelirlerine az veya çok bir hasar verecektir.

Periscope uygulamasının CEO’su Kayvon Beykpour konuyla ilgili şunları söylüyor: “Periscope’u geliştirmemizin sebebi insanlara canlı videoları izleyenlerle paylaşabilmelerini sağlayacak bir süper güç vermek istememizdi. Bu özelliği direkt olarak Twitter’a getirmek çok önemli bir adım. Çünkü bu süper gücü bu yolla Twitter’ı kullanan yüz milyonlarca insana getirmiş olduk.”

Twitter’ın hali hazırda insanların gerçek zamanlı neler yaşandığını görmek için girdiği bir yer olduğunu dile getiren Beykpour, bu gelişmeyle artık herkesin o an yaşanan bir olayı yayınlayabileceğini belirtti.

Twitter’daki canlı bir videonun izleyicileri, yayıncıyla yorum yapıp kalpler göndererek iletişime geçebilecek ve yayıncıya desteğini gösterebilecek. İçinde canlı yayın bulunan Tweet’ler Retweet edilebilecek, beğenilebilecek ve insanların Tweet paylaştığı her yerde paylaşılabilecek.

Twitter’daki herkes son Android ve IOS güncellemeleri ile canlı video oluşturup Tweet edebilecek.

No Comments Yet

Leave a Reply