Türkler Yılbaşı için En Çok Almanya’yı İsti̇yor

Seyahat sitesi momondo, “Türkler yeni yıla nerede girmek istiyor?” sorusunun peşine düştü. momondo verilerine göre yurt içinde en çok uçuş araması yapılan destinasyon Almanya. Diğer yandan momondo verileri, Noel ve Yeni Yıl tatili için Türkiye’yi hangi ülkelerden turistlerin ziyaret edeceğini de ortaya koyuyor

Yeni yıla farklı bir ülkede girmek isteyenler, bu günlerde seyahat planlarına son halini vermekle uğraşıyor. Peki en çok seyahat etmek istediğimiz ve dolayısıyla en çok uçak bileti aradığımız destinasyonlar hangileri? Seyahat arama sitesi momondo’nun verilerine göre 2017’yi karşılamak için yurt dışına seyahat edeceklerin favorisi Almanya. Diğer yandan Noel ve Yeni Yıl tatilinde de Türkiye’yi en çok Alman turistler ve gurbetçiler ziyaret edecek.

Almanya i̇ki̇ sıra bi̇rden i̇lerledi̇

momondo’nun verilerine* göre, 2017’ye girmek için yurtdışında en çok tercih edeceğimiz ülke Almanya. Bu veri, geçtiğimiz yıl üçüncü sırada yer alan Almanya’nın popülaritesini yaklaşık yüzde 8 oranında artırdığını gösteriyor. Almanya’ya yönelik en çok uçuş araması sırasıyla İstanbul, İzmir ve Ankara’dan yapılıyor.

Ukrayna ikinciliğe geriledi

İkinci sırada ise Ukrayna yer alıyor. Bu durum, geçtiğimiz yıl Türk turistlerin yeni yıla girmek için en çok gitmek istediği ülke olan Ukrayna’nın bir sıra gerilediğini de ortaya koyuyor.

İtalya her zamanki gibi gözde

Türk turistlerin yurt dışındaki üçüncü tercihi, Roma, Venedik ve Floransa gibi şehirleriyle her daim en çok ziyaret ettiğimiz ülkeler arasında yer alan İtalya. Başka bir deyişle Türkiye’den İtalya’ya gidecek olanların sayısı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 9 oranında azalsa da, İtalya halen gözde bir destinasyon. Yeni yıla en çok İtalya’da girmek isteyenlerse yine açık ara farkla İstanbullular.

Bi̇rleşi̇k Krallik Zi̇yaretçi̇leri̇ Yüzde 35 Artacak

Dördüncü sırada Hollanda’ya gitmek isteyen turistler yer alırken, beşincilik koltuğunda Fransa’yı ziyaret etmek isteyenler bulunuyor. İlk 10’da yer alan diğer ülkelerse sırasıyla Türk ziyaretçilerinin sayısını geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 35 oranında artıracak olan Birleşik Krallık. İspanya, Çek Cumhuriyeti, KKTC ve ABD.

Türki̇ye’ye en çok zi̇yaret Almanya’dan

Peki, Türkler bu ülkeleri ziyaret ederken, Noel ve Yeni Yıl tatillerinde Türkiye’yi en çok hangi ülkelerin vatandaşları ziyaret edecek? momondo verilerine** göre bu listede de Almanya ilk sırada. Üstelik geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 74’lük artışla! Almanların ve Almanya’daki gurbetçilerin tatil döneminde en çok ziyaret edeceği şehirler ise İstanbul ve Antalya olacak.

Danimarka atakta, Ruslar takipte

İkinci sırada İstanbul, Antalya ve Alanya’yı ziyaret etmeyi planlayan Danimarkalılar bulunuyor. İki ülke arasındaki ilişkilerin düzelmesinin ardından sayısı hızla artan Rus turistler üçüncü sıraya yerleşiyor. Yine de Türkiye’ye gelecek Rus turist sayısı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 73 azalmış durumda. İsveçliler dördüncü, sayısı yaklaşık yüzde 9 oranında artan İngilizler ise listenin beşinci sırasında. İlk 10’da yer alan diğer ülkelerse sırasıyla Finlandiya, İsviçre, Hollanda, Ukrayna ve Avusturya.

İlk 10’da Avrupa dışı herhangi bir ülke yer almazken, Avrupa dışındaki kıtalara bakıldığındıysa Amerika kıtasından en çok ABD’lilerin, Afrika kıtasından en çok Faslılar’ın Türkiye’yi ziyaret edeceği görülüyor.

momondo Türkiye Sözcüsü Serpil Öztürk, sonuçları şöyle yorumladı: ”Yılbaşı haftası, Türk turistlerin yurtdışına en çok seyahat ettiği dönemler arasında yer alıyor. Benzer şekilde Noel ve Yılbaşı haftalarında, Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçilerin sayısı da önemli ölçüde artıyor. Bu nedenle araştırmamızda hem Türk turistlerin hem de Türkiye’ye gelecek turistlerin tercihlerini değerlendirdik. En ilginç sonuçlardan biri, Almanya’nın her iki tarafta da liderliği göğüslemesi.

Öztürk sözlerini şöyle sürdürdü: ”Türkiye’ye yönelik ilgisi geçen yılın aynı dönemine göre en çok artanlarsa yüzde 161’lik artışla İsviçreli turistler. Diğer yandan geçtiğimiz aylarda yaşanan düşüşün ardından Rus turist sayısının yeniden yükseliş trendine girmesinin ülke turizmine önemli katkı sağlayacağını düşünüyoruz.”

No Comments Yet

Leave a Reply