Türkiye’de PC satışlarında yıllık yüzde 30 artış

PC satışlarında global piyasada görülen sıçramanın bir benzeri yurtiçi piyasada da görülüyor. IDC (International Data Corporation) Türkiye rakamlarına göre, yurtiçi piyasada bilgisayar satışları, üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemi itibariyle yıllık yüzde 30 artmış. Bir önceki çeyreğe göre artış ise yüzde 14.2. Bu rakamlar çarpıcı. Zira, artışın kaydedildiği dönemler, dolar kurlarının aşırı sıçramalar kaydettiği ve müthiş oynaklığıyla bay döndürdüğü aylar. Üstelik, ülkenin siyasi atmosferindeki çalkantıların, genel harcama temayüllerini olumsuz etkilediği düşünülen zaman dilimini işaretliyor.

Rapor, bilgisayar pazarının, 453.400 ithalat adedi ile 3. çeyreği kapattığını gösteriyor. İthalat hacminin beklenenden daha yüksek hızda devam etmesi, yıl sonu rakamlarının da beklentilerin yüzde 20.9 üzerinde gerçekleşmesine sebep olmuş.

Üçüncü çeyreğin başı döviz kurları da dahil olmak üzere, devam eden birçok ekonomik ve siyasi dalgalanmalara tanıklık etti. En önemli gelişmelerden biri olan 15 Temmuz’daki darbe girişimi ülkede kurumsal hayatı ve yatırımları büyük ölçüde etkiledi. 20 Temmuz’da hükümet tarafından ilan edilen 3 aylık OHAL süreci 19 Ekim itibariyle 3 ay daha uzatıldı. Ayrıca döviz kurlarındaki dalgalanma ve sınırda Suriye ile yaşanan sıkıntılar genel ortam üzerinde olumsuz etkiye sebep oldu. Tüm bu gelişmeler sonucunda IDC 3. çeyrek başında beklentilerini aşağıya çekti fakat gerek tüketici gerekse kurumsal segmentteki bazı gelişmeler neticesinde PC pazarı çeyreğin son aylarına doğru sürpriz bir büyüme gösterdi.

Kampanyalar ve büyük kamu alımları

Zayıflayan kurumsal ve tüketici güvenirliğine ek olarak mali piyasalardaki artan dalgalanmanın tüketici talebini azaltması bekleniyordu. Ne var ki tüketiciler, okul sezonunun başlamasının getirdiği PC ihtiyacı ve gerçekleştirilen kampanyalarla satın almalara devam etti. Kurumsal tarafta ise özellikle kamunun, ekonomide istikrarın sağlanması konusunda vermek istediği olumlu mesajla paralel olarak, tüm ihaleler ve satın almalar gerçekleşti.

HP lider, Lenovo ikinci

Toplam Türkiye PC pazarında, yılın 3. çeyreğinde, yüzde 24 pazar payı ile özellikle kurumsal taraftaki büyük projeleri sayesinde liderlik koltuğuna oturan HP oldu. Lenovo, yüzde 22’lik pazar payı ile gerek kamudaki işleriyle, gerekse tüketici tarafındaki sağlıklı stoklarıyla çeyreği 2. olarak tamamladı. Asus ise yüzde 16.2 ile toplam PC’de 3. sırada yer alsa da özellikle tüketici segmentindeki yüksek ithalat adetleriyle bu segmentte lider oldu.

IDC Türkiye’den Kıdemli Pazar Araştırma Analisti Ayşe Kaptanoğlu: “2016’nın 3. çeyreğinde beklentinin üzerinde gerçekleşen rakamlar pazardaki iyileşmeyi gösterse de gelecek yıl bunun sürdürülebilir olması belirsizliğini koruyor” dedi. “, Eğer bileşenler tarafında üreticiler herhangi bir sıkıntı yaşamazsa ve perakende tarafı yükselen Amerikan Doları karşısında fiyatlarda dengeyi sağlayabilirse, yılın son çeyreği hem kamu hem de özel sektörde bütçelerin harcanma zorunluluğu olduğundan muhtemelen umut verici geçecektir.”

No Comments Yet

Leave a Reply