Treem, üyeleri parayla Facebook’tan koparabilecek mi?

Treem isimli yeni sosyal medya platformu, Facebook ve türevlerinin en çok eleştirildiği iki noktadan kampanya yapıyor. İlki, üst seviye bir gizlilik ve kişisel bilgilerin paraya tahvili halinde pay.

Sosyal medya sitelerinin hemen tamamının temelde ortak bir amacı var. Hepsi, sizden üye olmanızı, bir saadet zinciri gibi çevrelerinizi davet ederek yeni üyeler bulmanızı ve çer-çöp demeden ne bulursanız paylaşmanızı ister. Nerede hareket orada bereket anlayışıyla, sizin gönüllü editörlüğünüzle zenginleşen içeriğini, kişiselleştirilmiş reklam gelirleri için bir altyapı haline getirir.

İtirazınız olabilir. Sonuçta, diyebilirsiniz, bu karşılıklı bir çıkar meselesi. Siz de bedavadan kendinizi ifade edecek, eş-dostla çevrimiçi sosyalleşebilecek ve her ne kadar çoğunlukla fake haberlerle ve propaganda materyalleriyle de olsa gündemden kopmamış olacaksınız. Bu siteler de sizin gönüllü olarak sunduğunuz ve yedi sülalenize ait bütün kişisel bilgi ve tercihleri, reklam verenlere satacak. Milyar dolarlarla ifade edilen paralar kazanacaklar. Gözümüz yok. Kazanacakları varsa kazanırlar.

Ama gıcık oluyorum ben şahsen. O yüzden kişisel sosyal medya hesaplarımın tamamını kapattım ve bir nevi online inzivaya çekildim. İnternetten kopmadım tabi. Sadece güvenilir kaynaklar üzerinden, sınırlı veri paylaşımı kapsamda hareket etmeye çabalıyorum. Pek mümkün olmasa da…

Giriş çok uzadı biliyorum. O yüzden artık asıl habere girelim. Dün yayın hayatına merhaba diyen Treem denen uygulama, düzenli kullanıcılarına, sektör açısından olağan dışı bir şey vaat ediyor. Eğer şirket bir gün satılır veya halka arz edilirse, paranın yüzde 20’sini size vereceğim diyor. Bir vaadi daha var. Paylaşımlarınızı, bilgilerinizi vs. sadece izin verdiğiniz kişiler görebilecek. Bu kısım gerçi yeni değil. Bütün sosyal medya uygulamalarında neredeyse bu fasilite var. Ne derece işe yaradıkları tartışılabilir ama var.

Tartışılabilir diyorum, çünkü bu sitelerde, mesela Facebook ve Google+’da, arkadaş grupları oluşturmak için oturup vakit ayırmak gerekiyor ve pek azı gerçekten bu işe vakit ayırmak istiyor. Treem’de ne değişecek. CEO’ları Ken Kaufman bunu nasıl aştıklarını şöyle anlatıyor: Siz arkadaşlarınızın branşlarını (kişi gruplarına branş veya branch adını takmışlar) doğrudan kopyalayabiliyorsunuz. Yani bir kanka grubunda üyelerden sadece biri liste hazırladığında, diğerleri bu dertten kurtuluyormuş.

Puan sistemi var

Parayı kim alacak? Tam ifadeyi tercüme edelim: “Satış veya halka arzdan kaynaklanacak net kârımızın yüzde 20’si, 31 Aralık 2017 tarihine dek 6,500 puan toplamış üyelerimiz arasında bölüşülecek.”

Kaufman kusura bakmasın ama bu kampanya da öyle çok temiz gelmiyor kulağa. Sanki havuç ve çubuk türü bir teşvik var burada. Biz deli gibi aktif olup, yeni üyeler katıp platformu geliştirelim diye önümüze bir çubukta asılı havuç uzatıyor. Tahminlerine göre üyelerinin yüzde 2,5’u bu hedefi yakalayabilirmiş.

Bu kampanya tutar mı bilemedim. Sonuçta, babasının hayrına dağıtmıyor parayı. İnsanların dikkatini çekip, Facebook ve Twitter’ı ailelerinin birer ferdi gibi benimseyen potansiyel müşterileri, alışkanlıklarını terk etmeye iknaya çabalıyor. Göreceğiz. Daha yolun çok başında. Google’dan treem yazınca, ilk sayfada bile yoktu, düşünün.

Siz ne düşünüyorsunuz? Treem Facebook’a rakip olabilir mi?

No Comments Yet

Leave a Reply