Tor tarayıcısıyla bağlanmak da yasaklandı

Kimlik gizleyerek internette dolaşmaya imkan veren Tor tarayıcısı engelleniyor. Deep Web sörfü için gerekli bir arayüz olan Tor’un kimlik gizleme ağına erişim, OHAL kapsamında terörle mücadele gerekçesiyle yasaklandı.

Turkey Blocks isimli, Türkiye’deki sansür olaylarını takip eden organizasyon, yasağın takipçilerine duyurarak, bu gelişmenin son dönemde artan kısıtların son halkası olduğunu kaydetti. Yakın zamanda VPN hizmetlerine yönelik de yasak gelmişti. Hükümet tarafından uygulanan sosyal medya kısıtlarını aşmak için kullanıcılar VPN yoluyla, özel sanal ağ oluşturarak internete bağlanıyorlar.

İnternetteki servislere erişimi tamamen engellemenin bir yolu yok. Yine de bu gibi kararlar en azından süreçleri zorlaştırarak bazı içeriklere erişebilen kişi sayısını azaltıyor. Haber Engadget gibi meşhur web haber sitelerine de konu oldu.

Şimdilik engellenen doğrudan erişim. Hala bridge mode üzerinden bağlantı mümkün ancak bu yöntem hem biraz sorunlu hem de performansı etkiliyor. Engadget haberi, bu yasağın, daha önceden sadece kritik dönemlerde uygulanan erişim kısıtlarının bundan böyle kalıcı hale getirilmesine yönelik bir adım olduğunu savunuyor.

Tor güvenli mi?

Son söz: Tor Project her ne kadar izlenebilirlik ve takip edilebilirlik konusunda süreci daha karmaşıklaştırıyor olsa da, tam anlamıyla güvenli değil. Tor network’üne girmeden önce iletişime müdahil olunarak şifrelenmemiş bilgiler elde edilebilir. Bir hacker, kötü amaçlı röleler (aktarım anahtarları) yoluyla, gönüllü Tor node’larının (bunlar da bilgisayar) çoğunluğunu ele geçirebilir. Tor blogunda bu yöntem teyit edilmişti. Böylece, Tor üzerinden yapılan gezintilere ait bilgilere de kulak misafiri olabilir. Yine, sunucunun statik rölesine sızabilen biri, buradan yapılan iletişime kaynak olabilir.

 

 

 

Kaydet[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Kaydet

No Comments Yet

Leave a Reply