Tim Cook: Trump’la görüştüm ama bir sor, niye?

Apple CEO’su Tim Cook, geçen hafta Seçilmiş Başkan Donald Trump’ın davetine katılmasınn sebeplerini bir memoyla çalışanlarına duyurdu.

TechCrunch’ın haberine göre bilgilendirme notu, Apple’ın dahili bilgi sistemi Apple Web üzerinden paylaşıldı. Soru şu: Geçen hafta, Seçilmiş Başkan Trump’la buluşmak için tech liderlerine katıldınız. Apple için hükümetlerle ilişkili olmak ne derece önemlidir?

Cook, çalışanın sorusuna verdiği yanıta, hükümetlerle görüşmenin “çok önemli” olduğunu vurgulayarak başlamış. Bu meyanda, Trump’a kendi gündemlerini de iletme fırsatı bulmuş. Mesela vergi reformu, kişisel iletişimin gizliliği konusu, enerji ve ABD’de üretilen uygulamaların geliştirilmesi için istihdamın desteklenmesi gibi konuları aktarmış. Şu satırları önemli buldum: “Sadece bu ülkede 2 milyon istihdam oluşturabildiğimiz için gururluyuz. Bunların önemli bir kısmı uygulama geliştiricileri. Bu durum, herkese kendi eserini dünyaya satma gücü veriyor ki bu bile başlıbaşına akılalmaz bir icattır.” Eğitim, insan haklarının geliştirilmesi, çevre meselesi gibi konularda gündeme gelmiş.

Son olarak, Apple için önemli gördükleri sürece bu türlü toplantılarda daima yer alacaklarını savunmuş.

No Comments Yet

Leave a Reply