The Mummy: Afet mumya, Tom Cruise’a karşı

Universal Pictures tarafından çıkarılacak The Mummy filminin trailerını yayınlandı. Trailerdan ziyade, bir teaser desek daha yeridir herhalde. Başrol oyuncusu Tom Cruise’i görünce ilkin tanımakta zorlanıyorsunuz. A Few Good Man’deki kadar genç gözüküyor ve bu adam dururken başka mumyaya gerek var mı diye düşünmeden edemiyorsunuz.

Filmin senaryosu, Doctor Strange’i ve Prometheus’u kaleminden çıkaran Jon Spaihts’e ve yine bir Tom Cruise filmi olan Edge of Tomorrow’u yazan Christopher McQuarrie’e ait. Beklentiyi yükselten bir faktörlerden biri bu.

The Mummy, Mısır’ın ekzotik ambiansında gelişen ve biten diğer mumya filmlerinden açıkça ayrılıyor. Yine bir Universal Pictures yapımı olan, Stephen Sommers’in Mumya’sından bahsediyorum. Günümüz Amerika’sında geçen filmin efektleri de ayrıca anılmaya değer. Teaserdan bile bu hükme varabildiysem, gerisini siz düşünün.

Universal’in, doğaüstü korku ve macera janrına bir dönüşü işaretliyor olabilir mi? Göreceğiz. Yeni filmin yönetmenlik koltuğunda, Alex Kurtzman oturuyor. Kendisi, daha önce Star Trek (2009 ve 2013 filmleri) ve İnanılmaz Örümcek Adam’ın (2014) yapımcılığını üstlenmişti.

Mumya Boutella ya da oksimoron

Kingsman ve Star Trek Beyond’dan bildiğimiz Sofia Boutella, filmin mumyası. Fazla söze gerek yok.

Bir de teaserda dikkat çeken giriş sahnesinden bahsetmek isterim. Sizin de aklınıza muhtemlen Tom Cruise’ın Mission: Impossible – Rogue Nation filminin giriş sahnesi gelecektir. Orada da havadaki uçağın tepesinde tehlikeli akrobasi hareketleri yapıyordu. Buradaysa sonu farklı bir yere bağlanıyor.

Bir de Russell Crowe var. Dr. Henry Jekyll rolünde. Evet Dr. Jekyll… Nasıl bir karakter olacak, büyük bir merak konusu. Kendisi mumya Boutella’nın takdimini yaparken görünüyor ama plot’un neresinde belli olmuyor. Yalnız, havadan bir anlatıcı veya sidekick rolü için koskoca Crowe’u oynatacak halleri yoktur herhalde.

No Comments Yet

Leave a Reply