Super Mario Run indirme rekorlarını kırdı, ama indirenlerin yarısı 1 yıldız vermiş

Nintendo’nun en yeni oyunu Super Mario Run, AppStore’a çıktığı ilk gün itibariyle, indirme rekorlarını alt üst etti. İngilizce’de hype dedikleri bir merak ve çılgınlık arası ilginin sonucu bu. Apptopia verileri, Super Mario Run’ın, 2,85 milyonluk günlük indirme sayısıyla, daha önceden 900,000’i gören Pokémon Go’ya sağlam bir tur bindirdiğini gösteriyor. App Annie, rakamın çok daha yüksek olduğunu hesaplıyor ve ilk gün 10 milyonluk toplam indirme  sayısına eriştiğini söylüyor. Sensor Tower orta yolu bulmuş. Ona göre de, 5 milyon dünya çapında indirme var. Bu arada Pokémon Go’nun ilkin sadece bir iki ülkede piyasaya çıktığını, Super Mario Run’ın ise bütün dünyada aynı anda koşmaya başladığını eklemek gerekiyor.

Tamamen nesnel ve takip edilmesi oldukça kolay veriler arasında nasıl oluyor da bu kadar fark oluşuyor… Ben de bilmiyorum. Ama bu kadar yüksek olmasının altında, iyi bir pazarlama yöntemi olduğu kesin. Modorom’da bununla ilgili bir haber geçen hafta bu konuya dikkat çekiyordu.

Reklâmın etkisi

Apple da, daha önce hiç yapmadığı kadar bir uygulamanın tanıtımına yardım etti. Mesela Mario’nun babası Shigeru Miyamoto’yu bu yıl Eylül ayında gerçekleşen iPhone olayında sahne alması için çağırdı. İndirme izni başlamadan AppStore’da listelenmesine izin verdi (ki bunu daha önce yapmamıştı.) Oyunun hazır olduğunda isteyenlere bir bildirim gitsin diye özel bir button bile koydu.

Oyun çıktığındaysa, AppStore bir panayır meydanı gibi oyunun bannerlarıyla dolduruldu. Yani o gün SMR aklında olmayanlar bile mağazaya girdiklerinde bu kadar alayiş ve nümayiş karşısında kayıtsız kalmadılar.

Oyunun tamamen oynanabilir olması için 10 dolar gibi bir parayı bayılmak gerekiyor.

supermario-appstore

Bütün bu hype’ın bir yan etkisi var. Beklentiler yükselince, beğenmeyenlerin tepkileri de sert oluyor. Haberin yazıldığı esnada, oyun hakkında review paylaşan yaklaşık 33 bin kişinin neredeyse yarısı oyuna sadece bir yıldız vermiş (Apptopia bilgisi).

Sıkıntının kaynağı, beleş oynanabilir alanın darlığı. İlerlemek için illa pamuk eller cebe girecek. Oynayanların önemli bir kısmıysa, önceden de gündeme gelen internetsiz oynanamama özelliğine kafayı takıyor.

Sensor Tower’a göre, oyunun ilk günlük cirosu 5 milyon doları bulmuş ki bu bilgi de dikkate alınmalı.

No Comments Yet

Leave a Reply