Su Dağıtımı Yönetimi İçin Schneider Electric’ten Termis 7.0

Schneider Electric’e ait Termis 7.0 yazılımı, talep dalgalanmalarını ve değişen hava koşullarını hesaba katarak su şebekelerinin verimli yönetilmesini sağlıyor.

Enerji yönetimi ve otomasyon alanında global uzman olan Schneider Electric, Termis 7.0’ı tanıttı. Bu da ne diyenlere kısaca şöyle anlatalım. Termis 7.0, su dağıtım şebekesi yönetiminde kullanılan soğutma ve ısıtma sistemlerinin optimum hale getirilmesi için gelişmiş bir yazılım uygulaması.

Enerji israfı, maliyetler ve CO2 emisyonları Termis 7.0’in optimum besleme sıcaklıklarını hesaplayan gelişmiş hidrolik modeliyle azaltılabiliyor. Termis Savings mobil uygulaması da muhtemel maliyet tasarrufları için öngörü oluşturuyor.

Günlük tüketim dalgalanmaları dikkate alınmadığında meydana gelen israf niteliğindeki enerji maliyetleri gibi sorunların üstesinden gelmeye çalışan Su Şebekelerine yönelik olarak geliştirilen Termis, SCADA sistemleri ve hava tahmin verilerinden alınan gerçek zamanlı bilgileri okuyarak, operatörlerin gelecekteki tüketimi daha iyi tahmin etmesini sağlayan entegre bir uygulama sunuyor. Bu değerli bilgiler sayesinde besleme sıcaklığı gerekli minimum seviyeye önemli ölçüde indirilerek enerji tüketimini azaltıyor.

Termis 7.0, su yönetimi profesyonelleri için en kapsamlı işlevleri ve zengin özellikler grubunu en üst seviyeye getiriyor. Schneider Electric’in 30 yılı aşan geliştirme bilgisini ve deneyimini yansıtıyor. Termis sadece ana planlama ve mühendislik tasarımına yönelik dinamik bir yaklaşım değil. Aynı zamanda sistem uygulama, devreye alma, çalıştırma ve bakım, tadilat ve genişletme planlama için son derece uygun bir uygulama olarak göze çarpıyor.

Mobil uygulamalar

Öte yandan Termis için geliştirilen iOS veAndroid tabanlı mobil uygulama sayesinde, Termis 7.0’ın bir bölgenin ısıtma şebekesine uygulanması ile sağlanabilecek muhtemel tasarruf değerlendirilebiliyor. Uygulamanın ana ekranında, üretilen enerji, ortalama sıcaklık ve mevcut enerji maliyetleri gibi anlaşılması kolay ölçütler yer alıyor alıyor.

Termis 7.0’da yer alan özelliklerin arasında model dosyalarının daha hızlı yüklenmesi ve kaydedilmesinin yanı sıra; daha hızlı master/operatör haberleşmesi, akümülatörün bağımsız bir nesne olarak ele alınması, ısıtma tesisi, pompalar ve valfler için kontrol modu ekranı bulunuyor. Termis 7.0 sayesinde ayrıca ileri işlevsellik ile birlikte gelişmiş sistem günlüğü olanakları da sağlanıyor.

Termis 7.0 kullananlar, suyun sadece, tahmini talebi doğru olarak karşılamak için ısıtılması sayesinde enerji maliyetlerinin %10-15 arasında azaltılmasıyla daha az enerji kaybı sağlamalarının yanı sıra, müşteri talebi hakkında gerçek zamanlı bilgiler, mevcut sıcaklıklar ve gelecek hava durumu tahminlerine erişimle daha az enerji tüketimi gerçekleştiriyor. Ayrıca, daha az kesinti ve vatandaşların daha hızlı bilgilendirilmesi sayesinde daha fazla müşteri memnuniyeti sağlayabiliyorlar.

No Comments Yet

Leave a Reply