Putin, ABD seçimlerinin hacklenmesiyle doğrudan ilgilenmiş

Rusya Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanlık Seçimlerine yönelik Rus bilgisayar korsanlarının koordineli saldırılarında “bizzat” müdahil olmuş. Haber NBC News tarafından, isimlerini vermek istemeyen ABD’li istihbarat görevlilerine dayandırılıyor.

Amerika’nın müttefikleriyle çalışan diplomatik kaynaklar ve casuslar, Putin’in süreçleri doğrudan gözettiği iddialarında kendilerinden “oldukça eminler.” Buna göre, Rusya başkanının, Demokrat Parti’nin Başkan aday Hillary Clinton’ın emaillerinin hacklenerek içeriklerinin seçim kampanyasına hasar vermek için kullanılmasında tamamen bilgisi vardı.

Putin’in bu müdahalesi ilkin Clinton’un 2011 yılındaki Rusya Parlamento seçimlerini kınamasına karşı bir “intikam” olarak başladı. O dönemde Putin, geniş çaplı oy hileleriyle seçimleri manipüle etmekle suçlanıyordu. İntikam kelimesinin alt metni, Putin’in Trump’ın seçilmesi dürtüsünü öncelemediği şeklinde okunabilir. Zamanla Putin’in amacı “Amerika’nın anahtar müttefiklerini, onun artık güvenilir bir küresel lider olmadığı imajı oluşturarak, ayırmaktı.”

Rus hackerların marifetleri

Rus hükümetiyle irtibatlı hackerların, Demokratik Ulusal Komite ve Clinton’ın seçim danışmanı John Podesta’nın emaillerinin hacklenmesi işlerinin de arkasında olduğuna inanılıyor.

Geçen hafta, benzer bir haberi The Washington Post  gazetesi vermişti. İsmini vermek istemeyen CIA kaynaklarına göre, Rusya’nın müdahalelerinin sadece Clinton’ı zayıflatmak için değil, aynı zamanda Trump’ın kazanmasını temin için de organize edildği savunuluyordu.

Obama’nın Rus müdahalesine yönelik iddiaların araştırılması emrini verdiği de hatırlanmalı.

Trump ve ekibi, bu türlü haberlere ve istihbarat bulgularına şidndetle karşı çıkıyor ve bu türlü iddiaların, Demokratların seçimleri kaybetmenin utancıyla yaptıkları saldırılar olduğunu savunuyorlar.

No Comments Yet

Leave a Reply