Numaraları toplayan uygulamalar güvenli mi?

Arayan kimliğini göstermek için Android ve iTunes mağazalarında onlarca uygulama var. En bilinenleri, Truecaller, Sync.me, CIA ve CM Security. Oldukça yaygın kullanılıyorlar ama ne derece güvenli oldukları bir soru işareti.

Potansiyel olarak, dünya üzerindeki herkesin iletişim bilgilerine sahip olabilecek durumdalar. Bu uygulamalardan biri, ellerinde 2 milyar civarı telefon numarası olduğunu duyuruyordu. Bir diğeri, 1 milyardan fazla numarayı veri tabanlarında sakladıklarını söylüyor.

Üstelik bu numaraları tutan veri tabanları herkesin aramasına açık. İsim ile aratıp numara bulunmasına izin vermiyor olabilirler ama bu, yapılamayacağı anlamına gelmiyor.

reverse_phone_lookup_toolUygulamalar, onları indirdiğinizde sizden kişi bilgilerinize erişim izni istiyor. Herkes vermiyor belki ama kullanıcıların büyük çoğunluğu bu izni çekinmeden sağlıyor. Kişisel bilgilerin mahremiyeti sorunu tam da burada ortaya çıkıyor. Çünkü kullanıcının paylaştığı bilgiler kendisinin değil, ona güvenen insanlara ait ve bu bilgiler paylaşılırken hiç biri rıza belirtmiyor.

Factwire isimli bir araştırmacı gazetecilik kurumu, Hong Kong’un hemen bütün milletvekillerinin numaralarının ve bazı başka iletişim bilgilerinin söz konusu uygulamalarca saklandığını buldu. Benzeri bir araştırmayı yapan BBC de, aralarında başbakan, bakan ve bazı ünlü sporcu ve sanatçıların bulunduğu isimlerin bilgilerine, uygulamaları veri tabanları tarafından ulaşılabildiğini gösterdi. Sorun, bu kişilerin hiç birinin böyle bir paylaşım için onay vermemiş olmaları.

Nasıl bir sorun ortaya çıkabilir?

Bir sürü mahzuru var. Kişisel bilgilerin mahremiyeti bunların başında geliyor. Söz konusu uygulamalar, bu listeleri gruplayıp, reklam sitelerine satabilir. Ya da, sistemlerindeki bir güvenlik açığını kullanan hackerlar, bu bilgileri ele geçirip kullanabilirler.

No Comments Yet

Leave a Reply