MS ve Intel, Project Evo ve VR gözlükler için daha ileriye dedi

Microsoft ve Intel, kısaca “Wintel” diye bilinen işbirliklerini, daha iyi sanal gerçeklik deneyimi ve “Project Evo” için daha da ileriye taşımaya karar verdi.

 

Global teknoloji piyasasının bu iki önde gelen devi, bilgisayarların nasıl düşündükleri, görüp işittikleri, kısaca dünyayı nasıl algıladıklarına dair araştırmalar yapmak üzere mevcut işbirliğini daha da ileri götürmeye karar verdi.

“Project Evo” bu işbirliğinin bir parçası. Geliştirilmiş güvenlikten oyun buluşlarının doğrulanmasına ve karmaşık gerçeklik (mixed reality – sanal ve fiziksel gerçekliğin iç içe geçmesi) gibi pek çok alanı kapsıyor.

Duyuru Microsoft tarafından, Windows Hardware Engineering Conference (WinHEC) [Türkçesiyle Windows Donanım Mühendisliği Konferansı] kapsamında 6 Aralık gecesi yapıldı. Konferans Shenzhen’deydi (Çin). Adından da anlaşılacağı üzere, Microsoft, Çin’de çalıştığı donanım üreticileriyle bir araya gelip, bilgisayar teknolojilerinin geleceği üzerine fikir teatilerinde bulunuyor. WinHEC’de ele alınan konular, PC’nin geleceğine ışık tutuyor.

Bu yılın ortalarında Microsoft, Windows 10’un sanal gerçeklik cihazları için de bir işletim sistemi olabileceğini açıklamıştı. Tam olarak Acer, Asus, Dell, HP ve Lenovo’nun, kafaya takılabilen, çok da pahalı olmayan sanal gerçeklik (VR) ekranlarını üretebilmeleri için… Intel, WinHEC 2016’da, adı geçen VR cihazları için gerekli bilgisayar teknik özelliklerini duyurdu. Project Evo da bu kapsamda görülmeli.

Project Evo’da neler var?

Uzak alan konuşma iletişimleri… Kullanıcıların, aynı ortamda bulunmadıkları, veya kapsama menzili dışında bağlı oldukları cihazlarla konuşabilmeleri.

Windows Hello biyometrik tanımlama sistemi üzerinde geliştirmeler (şimdilik parmak izi, iris ve yüz tanıma var)

Her iki firmadan da güvenlik zekası (security intelligence)

Yüksek Dinamik Alan ile 4K ekranlar, Geniş Renk Skalası (Wide Color Gamut),  uzamsal ses (spatial audio) ve oyun ve e-sporların yayımlanması yeteneği gibi oyun yetenekleri

Kapasitesi yeterli PC ve VR setleriyle geliştirilmiş karışık-gerçeklik deneyimleri

Minimum konfigürasyon

Microsoft ile Intel’in ortaklığı VR setlerin gelişmesinde önemli ilerlemelere kapı açabilir. En azından üreticilere asgari donanım gereksinimlerini belirterek standartları tespit ediyorlar.

Acer, ASUS, Dell, HP ve Lenovo, kafaya monte edilebilen VR ekranlarını (HMD) gelecek yıl içinde (2017) çıkaracaklar. Geliştirme araçları, 27 Şubat 2017’de başlayacak Game Developer Conference ile birlikte hazır hale getirilecek. 2017 sonu gibiyse, donanım ortakları yeni HMD’lerin uyumlu ve verimli çalışabileceği bilgisayarları yapmaya başlayacak. Bu bilgisayarların sahip olması gereken en düşük konfigürasyon ise, MS ve Intel’e göre şöyle:

  • CPU: Intel Mobile Core i5 (e.g. 7200U) dual-core – hyperthreading özellikli
  • GPU: Integrated Intel HD Graphics 620 (GT2) eşit veya daha yüksek
  • RAM: 8GB+ dual-channel – entegre grafikler için zorunlu
  • HDMI: HDMI 1.4 (2880×1440@ 60 Hz) – HDMI 2.0 – DP 1.3+ (2880×1440@ 90 Hz)
  • Bellek: 100GB+ SSD (tercihen) / HDD
  • USB: USB 3.0 Type-A – USB 3.1 Type-C Port with DisplayPort Alternate Mode
  • Bluetooth: Bluetooth 4.0 aksesuarlar için
No Comments Yet

Leave a Reply