Mozilla, mobil için Pocket’i satın aldı

Firefox tarayıcısıyla bilinen Mozilla, 9 yaşındaki Pocket’ın yeni sahibi oldu. Satın almanın ne kadara gerçekleştiğine dair bir bilgi paylaşılmadı.

Pocket, makale ve video gibi içerikleri çevrimdışıyken de görebilmek için veya daha sonra incelemek için kaydeden bir program. Pocket, ilkin Firefox’un bir uzantı programı olarak (add-on) yayınlanmış ve 2015’ten bu yana da tarayıcının varsayılan okuma-sonrası servisi olagelmişti.

Şirketten yapılan açıklama, Pocket’in bağımsız bir iştirak olarak yoluna devam edeceğini duyurdu. Amaç olarak da, mobil cihazlardaki varlığına katkı sağlaması olarak açıklandı. Firefox, sorunlu bir firma. Başarısız bir telefon hamlesine büyük masraflar yapması bir yana, masaüstü tarayıcı kullanımının düşmesi ve mobil platformlarda Safari ve Chrome gibi yerleşik tarayıcıların gerisinde kalması, bu zorlukları daha da katmerlendirdi.

Pocket’in aylık 10 milyon kullanıcısı bulunuyor. Ana gelirleri reklam ve az bir orandaki premium abonelikler. Abone sayısının küçük olduğunu söylemek mümkün.

Bundan altı yıl önce de Evernote, o zamanlar adı Read It Later olan bu uygulamayı satın almakla ilgilenmişti. Ancak firmanın CEO’su Nate Weiner, Pocket’in kendi başına değil, Evernote’un bir özelliği gibi entegre edileceğinin ortaya çıkması üzerine bu teklifi geri çevirmişti. Bu alanda satın almalara yakın bir örnek, Instapaper isimli benzeri bir hizmet sunan uygulamanın Pinterest tarafından satın alınması olmuştu.

No Comments Yet

Leave a Reply