Minecraft ile geleceğin sanatı

Minecraft, sadece 8 piksel bloklardan oluşan, basit görünümlü bir oyun. Böyleyken nasıl oldu da inanılmaz yüksek bir popülarite kazandığı hakkında onca şey yazıldı, çizildi. Bence, hayal gücüne bıraktığı devasa alan ve insanların becerilerini gıdıklaması, başarısını açıklayan etkenler arasında önde sayılmalı.

Hayal gücü demişken, No Starch Press tarafından yayınlanan Beautiful Minecraft” kitabı, hayal gücüyle Minecraft’in birlikte neler vücuda getirebileceğine dair çok canlı bir örnek sunmuş. Aralık ayında piyasaya çıkan kitabın fiyatı 20 dolar. Elektronik istiyorum derseniz 16 dolar ödemek zorundasınız. Bence illa alacaksanız bir öğün az yeyip hardcopy’sini alın.

Tabi Block Works gibi profesyonel firmalarca yapılan bu işleri, sizin kendi başınıza yapmanız zor. Bu arkadaşlar, özel yazılımlarla çalışıyor ve hazırladıkları blok bloklarını kaydedip defalarca yapıştırarak kullanabiliyor. Sizde böyle programlar yoksa ve şu eski haberdeki  kızcağız gibi otistik de değilseniz, sadece fotolara bakın ve keyif alın.


Villa La Rotonda

Andrea Palladio’nun meşhur Villa La Rotonda’sının Minecraft blokları kullanılarak yapılmış bir modeli. BlockWorks adındaki bir şirketten iki kişilik bir takım, iki hafta süren bir uğraşın ardından üretmiş. Beautiful Minecraft.” adlı yeni yayınlanan bir kitaptaki onlarca projeden biri.

 


‘Aeternum’

BlockWorks takımından, Aeternum adlı projenin yapımı bir hafta sürmüş. Kullanılan block sayısı 100 milyon.

 

 

 

 


‘Aeternum’ dıştan

“Aeternum”un dıştan görünüşü. 100 million bloktan müteşekkil.

 

 

 

 

 

 


‘Ferelden Frostback’

“Beautiful Minecraft” kitabında fantastik çizimler de mevcut. Buradaki resim Nickolas Morton’a ait “Ferelden Frostback.” Kendileri bir mamut ejderhasıymış. Yapımı 41 gün almış ve 375 gibi mütevazı sayıda blok kullanılmış.

 

 

 

 

 


‘Gotham City’

BlockWorks takımlarından biri Batman’ın kahramanlık yapıp kurtardığı gotik şehir Gotham City’yi kurgulamış. 5 gün gibi nispeten kısa bir sürede 25 milyon blok kullanarak yapmışlar.

 

 

 

 


The White House

Resimden hamen tanımışsınızdır. Burası ABD’yi yönetenlerin konak yeri Beyaz Saray.  Nickolas Morton isimli bir arkadaş, 34 günlük bir sürede 200 bin tanecik Minecraft bloğu kullanarak inşa etmiş.

 

 

 

 ‘A Futuristic Past’

Will Loader’a ait “A Futuristic Past” (geleceğe dair bir geçmiş) 28 günde tamamlanmış. 9 milyon blok kullanılmış.

 

 


Phain – Game Board of the Ancients’

Antik zamanların oyun tahtası. Andrzej Czerniewski tarafından “Phain – Game Board of the Ancients” ismiyle yapılmış. 10 milyon blok kullanılan projenin tamamlanması bir yıl gibi ortalamaya göre oldukça uzun bir zaman almış.

 

 


Lindblum Gate’

Vegard Elseth’e ait “Lindblum Gate” 60 günlük bir uğraşın neticesi. 300 bin blok tarafından ayakta tutuluyor.

 

 

 


‘Babel’

Babil… Mats Heiberg tarafından 31 günde yapılan bu görkemli yapıda 8 milyon blok kullanılmış. Barselona’ya gidenleriniz, bu eserin meşhur Sagrada Familia’sına benzerliği fark edecektir. Tabi bu en azından bitmiş. Sagrada ise Gaudi’nin ölümünden bu yana yüz yıldır hala “under construction.”

 


‘Deep Sea’

32 milyon blok ile yapılmış Deep Sea (Derin Deniz), 9 kişilik bir ekibin çalışmasının ürünü.

 

 

 


‘Cthulhu’

Paul Fuchs’un “Cthulhu” çalışması, 100 bin blok kullanılarak iki hafta içinde tamamlanmış.

 

 

 

 

 

 


Battersea’

Meşhur Battersea’nın bir modellemesi bu. Battersea neresi mi? Londra’nın sembol elektrik santrallerinden biriydi. Pink Floyd’un Animals albümünün kapağındaki resim buraya aitti. Daha güncel bilgi de Apple’ın İngiltere’deki yeni genel merkezi burası olacak. Battersea’nın modeli 3 milyon blok kullanılarak tamamlanmış.

 

 

 

 


‘London’

Harika bir Londra manzarası. 30 milyon blokla 13 günde bitirilmiş.

 

 

 


‘Iaven – Magic of Colors’

Andrzej Czerniewski’ye ait bir başka çalışma. “Iaven – Magic of Colors” 22 günde yapılmış. Kullanılan blok sayısı ise 7 milyar.

 

 

 

Kitaptan başka bazı görseller…

Kaydet

No Comments Yet

Leave a Reply