Milyar dolarlık hizmetini bitiren Cisco, Amazon kurbanı mı?

Cisco, 1 milyar dolarlık “Intercloud” bulut projesini sonlandırmaya karar verdiğini duyurdu. Firmanın bir sözcüsü, Intercloud’un Mart 2017 tarihinde kapanacağını haber verdi. Cisco’nun şirket uygulama ve verileriyse, ismi açıklanmayan başka bir umumî bulut sunucuna aktarılacak.

Business Insider’a göre, bu ismi açıklanmayan sistem Amazon’un hizmeti çünkü firmalar kendilerini özellikle Amazon’un sunucularına “düşürüveriyorlar.” Amazon’un, dışarıdaki diğer bulut sunucularından hem daha fazla özelliği hem de daha çok ortağı var.

Intercloud, 2014 yılında büyük umutlarla kurulmuş ve Cisco, bu servis için 1 milyar dolar harcamayı taahhüt etmişti. Hedefinde, sürekli büyüyen ve güçlenen Amazon vardı.

Büyük müşterilerden yüz bulamayınca

Amazon, Microsoft ve Google gibi bulut hizmeti tedarikçilerinin, Cisco ürünlerine pek rağbet göstermemesi de etkili oldu, diyor Business Insider. Buna göre, söz konusu IT devleri, ağ inşa etmek için yazılıma daha çok ve “pahalı donanıma” daha az dayanan yeni bir yöntemi benimsiyorlardı. Hatta bu üç firma, kendi ağ donanımlarını kendileri tasarlamaya ve üretmeye başlamıştı. Üstüne üstlük, Facebook büyük bulut tedarikçilerinin ihtiyaçlarına uygun yepyeni ağ donanımları icat ediyor ve tasarımlarını herkese bedava sunuyordu.

Cisco’nun kararı, Amazon Web Services’in, rekabette nasıl daha da ileri çıktığını gösteren örneklerden sonuncusu olmuş oldu. 2015 yılında HP de kendi bulutunu kapatıp, müşterilerinden Amazon’a geçmek isteyenlere yardım etmişti. Daha sonra da Microsoft Azure ile bir anlaşma imzaladı.

Rackspace, VMware ve EMC (Bu yıl başında Dell tarafından 67 milyar dolar gibi bir servet ödenerek satın alındı) gibi firmaların pes etmesinde de Amazon’un ezici hakimiyetinin bir etkisi olduğunu savunanlar var.

Kaydet

No Comments Yet

Leave a Reply