Microsoft’un Linkedin hamlesinde sona bir adım kaldı

Profesyonellerin Facebook’u LinkedIn, 26,2 milyar dolar bedelle Microsoft’un parçası olmak üzere. Bir kaç küçük formalitenin ardından, dünyanın en yaygın sosyal medya ağlarından biri olan LinkedIn, Microsoft ailesinin en gözde üyelerinden biri haline gelecek.

Microsoft Hukuk Bölümü Üst Yönetici Brad Smith, bugün (7 Aralık) bir açıklama yayınlayarak Avrupa Komisyonu’nun anlaşmaya onay verdiği bilgisini paylaştı. Komisyon, yasal protokolde en son merciydi. Böylece, satın alma işleminin tamamlanmasının önünde bir engel kalmadı.

Smith bu durumu şu sözlerle teyit ediyor: “Netice itibariye, satın almanın itmamı için gerekli bütün düzenleyici onayları elde etmiş durumdayız. Anlaşma, gelecek günler içinde nihayete erecek.”

Anlaşmanın onayı için Microsoft, Avrupa yönetimine bazı taahhütlerde bulundu, daha doğrusu tavizler verdi. Açıklamada, üçüncü taraf profesyonel sosyal ağ hizmetlerine Microsoft’un destek sunmaya söz verdiği belirtiliyor. Bunun anlamı, söz konusu birliktelik, piyasadaki LinkedIn rakiplerinin, Microsoft’a ait platformlarda ikinci sınıf muamelesi görmeyecekler. Microsoft, kendi uygulamalarını Windows’a gömülü (bundled) sunup, rakip uygulamaların bazı ana kod unsurlarına erişimine kısıtlar getirmesi yüzünden büyük eleştirilere ve davalara maruz kaldı.

LinkedIn ile Microsoft, bu platforma üye yüzlerce milyon profesyonele ulaşma imkanı elde etti. Genelde belli gelir seviyesinin üstünde, iş güç sahibi insanların karşılıklı etkileşim ve paylaşımları üzerinde var olan LinkedIn, Microsoft için üst seviye bir reklam mecrası sunacaktır.

Ne yapacaklar?

İki firma el ele verip dünyanın daha güzel ve yaşanabilir bir yer haline gelmesi için… Demek isterdik muhakkak ama Smith’in açıklamasına göre tam olarak şöyle yapacaklar: iki şirket şimdi “, yeni yeteneklerle daha kuvvetli referanslar (credentials) kazanıp gelişmek, yeni iş imkanları tanımlayıp takip etmek ve iş arkadaşlarıyla birlikte çalışırken daha yaratıcı ve verimli olabilmek için, insanlara çevrimiçi yardım etme fırsatı buldular.”Profesyonellerin Facebook’u LinkedIn, 26,2 milyar dolar bedelle Microsoft’un parçası olmak üzere. Bir kaç küçük formalitenin ardından, dünyanın en yaygın sosyal medya ağlarından biri olan LinkedIn, Microsoft ailesinin en gözde üyelerinden biri haline gelecek.

No Comments Yet

Leave a Reply