“Metan gazı salınımları sıçradı, dikkat edilmeli”

Bilim adamları, atmosferdeki metan gazı oranının hızla artarak kaygı verici seviyelere çıktığı uyarısında bulunuyor.

BBC’den Jonathan Amos’un haberine göre, 2000’li yılların başında bir miktar durağanlaşan metan oranı, son dönemde yeniden tırmanışa geçti.

Metan gazı (CH4), atmosferde karbondioksitten daha düşük seviyelerde bulunmasına rağmen, sera etkisine dolayısıyla küresel ısınmaya daha büyük katkıda bulunuyor (Yaklaşık 30 kat). Bu da, metan seviyesinin artışına yönelik derhal tedbirler alınmadığı taktirde, iklim değişikliğine karşı yürütülen ve zaten ağır aksak ilerleyen mücadelenin yara almasına yol açabilir.

Stanford Üniversitesi’nden Prof. Robert Jackson şu sözlerle konuya dikkat çekiyor. “CO2, makul gerekçelerle, hala azaltılması gereken ana hedef. Ancak, metanı dikkatten kaçırırsak, karbon dioksit düzeylerini aşağı çekmekle elde edebileceğimiz kazanımları kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabiliriz.”

Jackson, Global Carbon Project kapsamında çalışıyor. Yakın zamanda  Environmental Research Letters (ERL) dergisinde konuyla ilgili bir makale de kaleme aldı.

Artışın gerekçesi

Jackson’a göre, son dönemde görülen artışın en büyük gerekçesi, biyolojik kaynaklar olabilir. Yine de bu artış için suçlayabilecek tek bir sebep olmayabilir.

2000 ve 2006 yılları arasında neredeyse sabit kalırken, 2007’den sonra kademeli bir artış başladı. 2014 ve 2015 yıllarında sıçrama gerçekleşti (yıllık 10+ ppb). Şu anda 1850 bbp’nin üzerinde.

Metanı en çok üreten alan tarım ve hayvancılık. Bir inek yılda 120 kilo metan gazı üretirken, insanlarda bu miktar 120 gram. Bu durum, geviş getiren hayvanların sindirim sisteminden ve selüloz bazlı beslenmelerinden kaynaklanan bir durum. “Son 10 yılda fosil yakıtların emisyonunda bir artış görüyoruz ama biyolojik kaynakların ve tropik kaynakların en büyük etken olduğunu düşünüyoruz,” diyor Jackson. Özellikle sığır yetiştiriciliği ve çeltik tarımının önemli metan gazı salınımı sebepleri arasında olduğu biliniyor.

No Comments Yet

Leave a Reply