Mercedes, elektrikli arabaya 11 milyar dolarlık yatırım yapıyor

Dev Alman otomobil üreticisi Mercedes‘in ana şirketi Daimler, 2030 yılında Almanya’da her türlü petrol temelli motora sahip aracın satışının yasaklanacağı uyarısıyla beraber, elektrikli otomobil üretmek için düğmeye bastı.

Şirket, elektrikli otomobil üretimine zamana yayılmış, kademeli bir geçiş yerine, çok güçlü ve hızlı girmek istiyor. Bunun için de Almanya içinde bu teknolojinin geliştirilmesi ve gerekli tesislerin kurulması için 11 milyar dolar fon ayırdığını duyurdu.

mercedesHer şey 2025 hedeflerini yakalamak için

Otomobil devi, 2025 itibariyle 10 farklı elektrikli otomobil modelini üretim bantlarında yürütmek istiyor. Bu durum, hem yükselen yeni trendi yakalama arzusundan, hem de Volkswagen skandalından sonra getirilen bazı kanuni mükellefiyetlere riayet zorunluluğundan kaynaklanıyor. VW’nin, karbon emisyon ölçümlerinde yanıltıcı beyanda bulunduğu ve testlerin normal değerden düşük çıkacak şekilde ayarladığı ortaya çıkmıştı. Alman otomotiv sanayinin bütün olarak itibarına kadar ulaşan skandaldan sonra, hükümet, ülkede benzinli veya dizel araçların satışının yasaklanacağını ilan ederek, firmalardan 2030’a dek hazırlıkları bitirmelerini istemişti.

Şirket 10 milyar dolarlık bütçeyle, ilk aşamada mevcut elektrikli otomobil serisi Smart’a 3 yeni model eklemeyi ve Smart’ların menzilini 700 kilometreye çıkarmayı planlıyor.

Alman oto devi ayrıca, ABD’de imajı büyük bir yara alan Volkswagen’den boşalan dizel otomobil talebini karşılamak için ABD’ye dizel modelleri ile çıkarma yapmayı planlıyor.

Almanya federal konseyi, benzinli ve dizel motorlu araçların 2030 itibariyle yasaklanmasına…

Firmanın ABD’de dizel motorlu satışları bugüne kadar, ABD’deki toplam satışların %1’ini oluşturuyordu. Ancak Mercedes şimdi bu durumu değiştirerek dizel pazarını ele geçirmek istiyor.

No Comments Yet

Leave a Reply