Magic Leap, AR videosu kandırmaca mı?

Magic Leap tarafından yayınlanan, şirketin son zenginleştirilmiş gerçeklik uygulamalarını gösteren bir video, internette kısa sürede fenomen olmuştu. Görünen o ki, videoda, “yok artık, bu kadar da yapmış olamazlar” dedirten her şeyi, gerçekten de yapmamış.

The Information tarafından yapılan bir haber, Florida merkezli firmanın, gerçekten yapabildiklerinin veya yapabileceklerinin çok daha fazlasını pazarladığını iddia etti. Yani abartıyorlar demeye getirdi. Söz konusu video’yu da (Just another day in the office) bir özel efekt firmasıyla birlikte hazırlamışlarmış.

Reed Albergotti, şirketin eski çalışanlarından bazı isimlere dayandırdığı haberinde, Magic Leap’in “pazarlamanın sınırlarını zorladığı” iddialarına yer veriyor.

Lord of the Rings’in efektçisi

Video, 2015 yılının Mart ayında yayınlandığından bu güne, 3,5 milyon kişiden fazla izlenme sayısına ulaştı. YouTube’daki tanımda, “bu şu an, ofisin içinde oynadığımız bir oyun” ibaresi geçmekteydi. Albergotti’ye konuşan iki isim, söz konusu videodaki oyunun var olmadığını, “umut edilen kavramsallaşmaya” dayalı video’nun, Weta Workshop adında, Yeni Zelandalı bir özel efekt firması tarafından üretildiğini söylemiş. Bu firma, Lord of the Rings filmleri için de yapım aşamasında çalışılan firmalardanmış.

Haberde ayrıca, Magic Leap tarafından duyurulan ve reklam edilen teknolojilerin büyük kısmının da benzer boyutta olduğunu söylüyor. Ticari alana çıkmayacak, düşünülmüş tasarımlardan ibaretmiş.

Böyle iddiaların bir gerçeklik payı varsa, şu sıralar 4.5 milyar dolarlık bir fiyat biçilen bu startup şirket hakkında, yakın zamanda bazı olumsuz haberler duymak işten bile olmaz.

No Comments Yet

Leave a Reply