iPhone, rekabet pastasında Android’in payından alıyor

Kantar’ın son rekabet verilerine göre, ABD akıllı cihazı piyasasında iPhone’un pazar payı 2016 Nisan sonu itibariyle yıllık bazda yüzde 6,4’lük bri artış gösterdi. Sadece Amerika’da da değil. Ölçümlerin yapıldığı 9 anahtar piyasanın yedisinde benzeri bir tablo söz konusu.

Piyasa istihbarat firmasının verilerine göre, erken tatil satışları, iPhone’un üç üst modelinin satış fırlattı. iPhone 7, 7 Plus ve 6S modelleri tatil sezonunun ilk evresinde ABD’de en çok rağbet gören cihazlar oldu. Bu modellerin satışları, toplam telefon satışlarının yüzde 31,3’üne tekabül ediyordu. Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge modelleri ise satış rakamlarında ancak 4. ve 5. sıralarda yer bulabildi kendine. Samsung’un toplamdaki hissesi yüzde 28,9 olarak gerçekleşti.

iPhone’un en büyük gelişme kaydettiği piyasa olarak İngiltere öne çıktı. Buradaki artış oranı yüzde 9,1 olarak kayıtlara geçerken, verilere göre bu kazançların büyük çoğunluğu Nokia’nın zararına gerçekleşmiş.

Apple’ın telefonlarının parladığı diğer ülkeler ise Avustralya, Fransa, İtalya, Japonya ve İspanya olarak kayıtlara girdi. Bütün bu ülkelerde, Android cihazların pazar paylarında erime söz konusu olmuş.

Çin ve Almanya’da gerileme

Apple’ın tökezlediği piyasalardan bir Çin. Burada yüzde 5.4’lük bir kayıp söz konusu. Çin’in kendine has bir pazar yapısı var. Yerli üreticiler dünyanın bu en büyük piyasasında ciddi bir hakimiyet kurmuş durumdalar. Dünyanın geri kalanında adı sanı duyulmamış bir çok marka, Çin pazarından güzel ekmek yiyor. Kaliteli cihazlar kanalında bir alternatif olarak düşünülebilecek Oppo’nun R9 modeli bunların başında geliyor denebilir. Kayıp yaşanan diğer pazar ise Almanya. Almanya’da iPhone’ların satış payları yüzde 3,2 gerilerken Android yüklü telefonlarınki yüzde 6,5’lik artış kaydetti.

Bütün bu tabloda, patlayan Note 7’lerden Samsung’un uğradığı prestij ve satış kayıplarının mutlak bir etkisi var. Apple bu başarısını 2017’de de sürdürebilir mi? Apple cycle diye bir vakıanın bulunduğu biliniyor. Hemen yandaki tabloda görülebileceği gibi, cycle örüntüsü, Apple satışlarının önümüzdeki dönem ivmeleneceğini beklemek makul. iPhone 8 hakkında sızan bilgilere bakılırsa, dramatik bir yenilik olmasa da, Apple fanlarını cezb edeceğini ummak da mümkün.

Tabi bunlar artık bizim sorunumuz değil. Doların bu denli arttığı bir pazarda, Android ve iOS’çu ergenlerin kavgalarının şiddeti de azalacaktır herhalde.

No Comments Yet

Leave a Reply