Intel, 5G’nin dünyadaki ilk müşterisi oldu

5. nesil teknolojisi henüz geliştirme aşamasında ve daha kat edilecek çok mesafe var. Yine de gelişmeler hız kesmeden sürüyor. Son haber, alınan yolu göstermesi açısından manidar. AT&T, Intel’in 5G uygulamalarında deney ortağı olduğunu duyurdu. Başka bir ifadeyle, chip üreticisi, dünyanın ilk 5. nesil mobil telekom hizmeti ticari müşterisi oldu.

Amerikan GSM operatöre AT&T, Intel’in Austin (Texas) ofislerinden birinde, söz konusu teknolojinin ağ deneyimine güç vermek için milimetre dalga (mmWave) teknolojisini kullandıklarını duyurdu.

AT&T, 4K HD video, gerçek zamanlı kamera beslemeleri ve saniyede yaklaşık 14 gigabayt hıza ulaşan akıllı ilk demosunu Ericsson ile gerçekleştirmişti. Şimdi, Ericsson ve Intel ile birlikte bu teknolojiyi, gerçek dünyadaki bir işletme müşterisinin sağlayabileceği faydaları keşfetmek amacıyla sahaya sürüyor.

Tek müşteri ticari açıdan bir şey ifade etmiyor belki ama Intel’in katılımı, söz konusu teknolojiyle ilgili gelişmelerin beta deneyimlemesini profesyonel olarak ele almak yönünden önem gösteriyor.

att-intel-5gAT & T Ağ Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı Rick Hubbard, “ileriye doğru atılmış önemli bir adım” olarak nitelediği işbirliğini, teknolojinin gerçek hayata ilk adımı olarak görüyor. Hubbard şöyle devam ediyor: “MmWave teknolojisinin 5G’nin önemli bir parçası olmasını bekliyoruz. Deneme, teknolojinin bir iş ortamında nasıl davrandığı hususuna yeni bir ışık tutarak, 5G çalışmalarımızı hızlandırmaya yardımcı olacak.”

Neler denenecek?

Deneme süresince, saniyede bir gigabitten daha fazla bant genişliği, çoklu girişim kavram kanıtlama (proof of concept) durumlarını sınama imkanı tanıyacak. Bunlar, internet erişimi, VPN, Bütünleşik İletişim uygulamalarını ve 4K video akışlarını kapsıyor. Deneme, 15 GHz ve 28 GHz genişliğindeki bantlar üzerinde  5G VoIP potansiyelini de ortaya koyacak.

AT & T kablosuz ağ mimarisi ve tasarımından sorumlu başkan yardımcısı Tom Keathley de konu hakkında yorumlarını paylaşıyor: “Videonun geleceği mobil. Ve mobilin geleceği video” cümlesi dikkat çekici. “Mobil video akışı (streaming), 5G çalışmalarımızın hayati bir unsuru olmaya devam ediyor ve bu deneme, 4K HD video akışını ekipman parçaları arasındaki mesafelere göre test etme fırsatı sunuyor. 5G ve 4G LTE ilerlemelerimizle, kablo sağlayıcılarından gördüğümüze rakip hızlar bekliyoruz. 5G’ye giden yolumuz bu vizyonun daha hızlı bir hale gelmesine yardımcı olacaktır. “intel-5g-graphic

5G teknoloji geliştirme üzerinde şu an ciddi bir rekabet bulunuyor (Türkiye’de değil tabii ki…) Verizon, Haziran ayında 5G için alan denemelerine başladığını, bir ay sonra da önemli teknik ilerlemeler kaydettiğini duyurmuştu. AT&T en büyük rakibine bu alanta üstünlüğü kaptırmak istemiyor.

No Comments Yet

Leave a Reply