İki robot, bir beyin

Tuft Üniversitesi’nde üretilen iki yeni robot, birbirleriyle, arkadaştan da öte yakınlık kurabiliyor. Birine verilen emri, diğeri sorguluyor ve hatta onun yerine yapmamaya karar verebiliyor.

Tuft üniversitesinden araştırmacılar, bundan bir yıl kadar önce, güvenli bulmadıkları emirlere itaat etmeyen robot tasarlamıştı. Şimdi, bir adım daha attılar. İki arkadaş, bir birlerinin gözünden görüp, hem kendileri hem de arkadaşları için emirleri değerlendirip uyup uymamaya karar verebiliyorlar.

İkisi tek bir beyni paylaşıyor. Beyin, yani yapay zeka. Aşağıdaki videoda, konuşmadan birbirlerine nasıl komutlar verdiklerini göreceksiniz. Eğer insan tarafından verilen bir komut, arkadaşı için tehlike arzediyorsa, bu komuta uymaması için arkadaşını engelleyebiliyor.

İnsanlara güveniyorlar

Güzel tarafı, insanlara güvenmeleri gerektiğini öğrenmişler (burada öğrenmek kelimesi lafın gelişi. Siz programlanmışlar gibi okuyun). Arkadaşının, yürümesi halinde masadan düşeceğini söyleyen robot, insanın, “ben onu tutarım” demesi üzerine onu tekrar hareket ettiriyor.

Asimov’un robotlarla ilgili üç kanunuyla henüz çatışmıyor. Hatta kendini koruması gerektiği şeklindeki üçüncü yasaya uyuyor. Şimdilik…

No Comments Yet

Leave a Reply