Huawei, öğrendikçe daha da akıllanan telefon yaptı

Artık akıllı telefonlar giderek birbirine daha çok benziyor ve teknolojinin ilerleme eğrisi epey yatay bir eğilim göstermeye başladı. Böyle bir dönemde, Huawei, sektöre yeni soluk getirecek bir akıllı telefon duyurdu. Honor Magic, çevresini hissedebiliyor ve sahibinin davranışlarından yeni şeyler öğrenebiliyor.

Huawei Technologies yapay zekâ ile güçlendirilmiş yeni cihazıyla, mobil cihaz teknolojisini ileri taşımak noktasında önemli bir adım atmış oluyor. Apple’ın da Yapay Zekâ ve telefon harmanlanması üzerine bazı çabaları varsa da Honor Magic görünene göre bu konuda bir adımı öne geçmiş gibi duruyor.

Dünyanın üçüncü büyük telefon üreticisi, konumunu daha da iyileştirmek için teknoloji alanında önemli yatırımlar yapıyor. Bu yatırımların son meyvesi Magic Honor, Huawei’nin üstün özelliklerinden de nasibini almış.

Mesela, hızlı şarj özelliği cihazı farklı kılan önemli ayrıcalıklarından biri. Yarım saatte, bataryanın yüzde 90’ı şar edilebiliyor. Honor Magic isimli cihazın hem ön yüzünde (8 MP, f2) hem de arka yüzünde (12 MP, f2.2) iki kamera birden var. Ama kameraların diyafram açıklıkları sıkıntı olabilir.) Bataryanın 2900 mAh kapasiteli olması da telefonun olumsuz özelliklerinden biri şeklinde düşünülebilir. Android 6.0 ile gelmesini ve en son sürümün şimdilik desteklenmemesini de ayrı bir eksiklik olarak görenler çıkabilir.

Honor markasının başkanı Zhao Ming, cihazın geliştirme çalışmalarının 4 yıl aldığını anlatıyor. Bulunduğu çevreyi algılayarak sahibiyle etkileşime girmesini şu örnekle açıklıyor Ming: “Bir sinemaya vardığınızda, daha önceden aldığını elektronik bilet otomatik olarak akıllı telefonunuzun ekranına çıkacak. Çünkü sizin hedefinize ulaştığınızı anlayacak.”

İnsanlar telefonlarını kullandıkça, akıllı cihaz daha akıllanacak yani. Diyelim ki bir arkadaşınıza “her zamanki mekânımızda buluşalım” diye mesaj attınız. Telefonunuz tam olarak neredn bahsettiğinizi bielcek ve size en iyi güzergâhı otomatik olarak gösterip oraya en çabuk nasıl varabileceğinize dair yol önerilerini sunacak.

Yeni telefonun Çin için fiyatı 3,700 yuan olarak açıklandı (1863 lira). Türkiye’ye ne zaman gelir ve fiyatı ne kadar olur belli değil.

Şimdi bazı özelliklerine daha yakından bakalım:

FaceCode Özelliği, ya da yüz tanıma sistemi, sadece sahibine hizmet etmesi için tasarlanmış. Bir yabancı eline aldığında telefonun sadece şarj ve saat bildirimlerine erişebilecek.

Siz elinize aldığınızda, telefon hızla kullanılabilir duruma geçerken, elinizden bıraktığınızda otomatik olarak kilitlenecek. Cebinizde veya çantanızdayken, sensörleri aracılığıyla kapalı ortamda olduğunu algılayıp kilidin kazara da olsa açılmasına izin vermeyecek.

WeChat özelliği, bir yakınınızla bir film hakkında konuşurken size başka filmler önerebiliyor. Yani konuşma tanımlama özelliğine sahip. Buradan akıllara mahremiyet endişeleri gelebilir. Çinli üretici, asla kişisel bilgilere erişim sağlamadıklarının teminatını veriyor ama özellikle Çin’de bu türlü bir teminatın alıcısı çok çıkmaz diye düşünüyorum.

Araba sürdüğünüz sırada, telefon sizin sürüş yaptığınızı anlıyor ve sürüş moduna otomatik olarak geçiyor. Yine Deep-Think özelliği, ki ana ekran tuşuna uzun süre basınca aktifleşiyor, son dolaştığınız yerlerin ve son açılan uygulamaları bilgilerini sunuyor. Yine gizlilik endişelerini kabartacak bir başka özellik.

Telefonu kullanarak taksi çağırdığınızda, taksinin tüm detaylarını sunacak. Plakasından, hangi taksi olduğuna kadar, telefon tuş kilidini kapatsanız dahi bu bilgiler arka planda kalacak.

Karanlık bir ortama girdiğinizde otomatik olarak el fenerini yakabiliyor.

Teknik özelliklerine gelince:

Ekran; 5.09-inch AMOLED ekran
2560 x 1440 çözünürlük
577ppi

İşlemci; 2.3GHz sekiz çekirdek Huawei Kirin 950

RAM; 4GB

Depolama; 64 GB

Bağlantı; Wi-Fi 802.11b/g/n/ac
Bluetooth 4.2
MicroUSB (USB 2.0)
GPS/AGPS/Glonass/BeiDou Navigation Satellite SystemYazılım; Android 6.0 Marshallow

No Comments Yet

Leave a Reply