Huawei ve İstanbul Üniversitesi Ağ Akademisi kurdu

Huawei ve İstanbul Ünivesitesi, Huawei Yetkili Bilgi ve Ağ Akademisi (HAINA) kuruyor. İş birliği ile Türkiye’de bilgi ve iletişim teknolojilerinin geliştirilmesini sağlamak amaçlanıyor.

Huawei Yetkili Bilgi ve Ağ Akademisinde bilim insanları bilişim ve iletişim teknolojileri alanında eğitimler alma şansına sahip oluyor. İşbirliği kapsamında, IP ağ eğitimleri, güvenlik ağı eğitimleri, bilgi teknolojileri ağı eğitimleri ve iletişim teknolojileri eğitimleri yer alacak.

İstanbul Üniversitesi rektörlük binasında düzenlenen tören ile sözleşmeye imza atan Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi Direktörü “HAINA projesini 150’den fazla ülkeden faaliyete geçiriyoruz. Türkiye bilişim sektörünün gelişime katkı sağlayacak bir projeyi de Türkiye’nin ilk ve en köklü üniversitesi ile yapmaktan gurur duyuyoruz. İstanbul Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştireceğimiz bu proje sayesinde bilişim ve iletişim teknolojileri sektördeki nitelikli eleman gelişimine katkı saglamış olmaktan memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

“Nitelikli personel yetiştireceğiz”

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mahmut Ak şunları söylüyor: “Üniversitelerin en temel amacının bilgiyi insanla buluşturmak olduğu bilinci ile ürüne ve hizmete dönüşen iş birliklerine büyük önem veriyoruz. Türkiye’nin en köklü ve donanımlı teknokentlerinden biri olan Üniversitemizin teknokenti, bilgi ve deneyimlerin ürüne dönüşmesi bakımından önemli bir yere sahip. Huawei ile yaptığımız bu iş birliği hem üniversitemiz hem de ülkemiz için büyük önem taşıyor. Bu protokol ile hem öğrencilerimiz en yeni teknolojileri öğrenecek hem de bilişim ve iletişim teknolojileri alanına nitelikli personel yetiştirilmesine katkıda bulacağız. Öğrenciler sektörün aramış olduğu yeterlilikler doğrultusunda alacakları eğitim ile sektör tarafından daha tercih edilen nitelikli bir iş gücünü oluşturacak. İşbirlikleri ve verdikleri destek için Huawei’ye teşekkür ediyoruz” dedi.

İlk etapta ağ ve güvenlik teknolojileri ile eğitimler başlayacak. Ağ temelleri, anahtar ve yönlendiricilerin prensipleri, TCP / IP protokol ailesi gibi konular üzerinde eğitim verilecek. Ayrıca yönlendirme protokolleri, erişim kontrolü, ağ hatalarının giderilmesi, Huawei yönlendirme ve anahtarlama aygıtlarının kurulumu ve devreye alınması gibi teknik konularda bilgi ve pratik sahibi olacaklar. Güvenlik ile ilgili eğitimler de var. Mesela gelişmiş güvenlik duvarı teknolojileri, saldırı savunma teknolojisi, terminal güvenlik çözümü tasarımı bunlar arasında sayılabilir. İlaveten, güvenli ağ altyapıları, terminal güvenliği ve servis güvenlik ağı çözümleri oluşturma konularında eğitimler alma şansı var.

Huawei Yetkili Bilgi ve Ağ Akademisi’nde yüzyüze eğitimlerin yanı sıra, online olarak takip edilebilecek çevrimiçi eğitimler de yer alacak. Eğitimler sonunda Huawei başarılı olan öğrencilere proje uygulama imkanı sağlayacak.

No Comments Yet

Leave a Reply