HTC 11, benzersiz özelliklerle geliyor

Akıllı telefon rekabetinde geri kalan HTC, yeni amiral gemisi HTC 11 ile iddialı geliyor. Şu ana dek sızan bilgilere göre, telefonun üst segmente ait olduğunu söyleyebiliriz.

İşte HTC 11’in özellikleri

HTC 11 hakkında bir Weibo kullanıcısı tarafından yayınlanan post, Timesnews tarafından da paylaşıldı.

Yıl sonuna doğru çıkarılması beklenen yeni vitrin cihazının RAM’i dikkat çekici 8 GB’lık kapasiteyle geliyor. Bazı yeni çıkan ürünlerde de görülen yüksek RAM kullanma tercihini daha da ileri bir noktaya taşımış olması, bundan sonra sektörün yönü hakkında ipucu verebilir.

Daha önce 6 GB RAM sunan modeller olsa da, 8 GB seviyesi bir ilk. Bu açıdan, cihazın bazı bilgisayar modellerinden bile daha kapasiteli olacağını söylesek, biraz abartıyla birlikte, çok da hata yapmış sayılmayız.

Habere göre, yeni cihaz, yakın zamanda çıkan, en üst düzey çipsetlerden Qualcomm Snapdragon 835 taşıyacak. Bu çip, 10 nm’lik imalat sürecine sahip olmasının yanında, Adreno 540 gibi daha güçlü bir GPU ile donalı. İşlemci gelecek yıl piyasaya sürülecek Samsung Galaxy S8, LG G6 gibi daha bir sürü baş ürününün de temel parçası olacak.

İpucunu yayınlayan post, HTC 11’in 5.5 inç QHD ekrana sahip olacağını da savunuyor. Çözünürlük 1440 x 2560 piksel olacak ki bu da, cihazı üst segmente taşıyan bir diğer önemli unsur. Ekran tasarımında, artık üst segment cihazlarda olmazsa olmaz borderless tasarım bulunacağı bilgisi veriliyor.

Kamera kısmında ne var?

12 megapiksel çift arka kamera ve 8 megapiksel ön kamera varmış. Kameraların teknik özelliklerine dair başka bir bilgi olmasa da, bu kapasitelerin ortalama standartlarda olduğunu söylemek şimdilik yeterli.

Batarya hususuna gelince, iddia sahibi, 3700 mAh’lik bir batarya bulunacağını savunuyor. Hâlâ yeterli olmasa da, ortalamaları dikkate alınca oldukça iyi bir kapasite bu. Qualcomm Quick Charge 4.0’ü destekliyormuş. Bilindiği gibi bu yeni versiyon, Quick Charge 3.0’e göre yüzde 20 daha hızlı bir şarj deneyimi sunuyor.

Cihazın işletim sistemi, Android 7.0 Nougat olacak. Arayüz HTC Sense 8.0 UI. Gelecek yıl piyasaya sürülecek cihazın fiyatı hakkında bir bilgi yok. Ama İngiltere çıkış fiyatı olarak 550 pound’un üstü konuşuluyor. Bu da Türkiye’de vergiler ve sair harçlar dahil 3500-4000 lira gibi bir fiyat etiketini akla getiriyor. Gerçi döviz kurlarının gidişatı dikkate alınınca, nasıl bir fiyatla karşılaşacağımızı şimdiden konuşmanın anlamsız ve içiboş bir spekülasyondan ibaret olacağı da aşikar.

Mukayese

Bu cihazı alır mıydınız? Sonradan pek kalmasa da bir dönem HTC sahibi olmanın ayrı bir havası vardı. Şirket, özellikle Samsung’un Note 7 fiyaskosuyla oluşan boşluğu doldurup yeniden yükselme amacıyla üst segmente yönelik bir taarruz stratejisi yürütüyor olabilir mi? Bunu bilemeyiz ancak HTC 11 iddiaları, eğer doğruysa, sahip olduğu şimdilik benzersiz özellikleriyle bir şansı bulunduğunu gösteriyor.

Siz ne düşünüyorsunuz?

1 Comment

Leave a Reply