Hindistan, dünyanın en büyük güneş enerjisi tesisini açtı

Tamamlanması, 8 ay gibi kısa bir süre aldı.

Hindistan yeni güneş enerjisi üretim tesisini hizmete açtı ve dünyanın en büyüğü olma payesini, California’daki Topaz Farm’dan aldı.

Kamuthi şehrindeki muazzam tesisin gücü 648 megawatt. Hindistanlı yetkililerin tahminlerine göre, 150 bin üzerinde evin enerji ihtiyacını karşılayabilecek bir kapasiteye tesadüf ediyor bu miktar.

Tesiste 2,5 milyon güneş modülü, 576 inverter (Doğru akımı, alternatif akıma çeviren evirgeç), 154 trafo ve 6 bin kilometre kablo kullanıldı.

Güneş paneli, 10 kilometrekarelik bir alan üzerine inşa edildi. Maliyeti, 679 milyon dolar olarak gerçeklişti. Bir kıyas olsun diye, Topaz Farm’ın bilgilerini hatırlamak gerekirse: 550 megawatt kapasiteye sahip Topaz’ın inşaası 2,5 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Hindistan’ın hedefleri

Hindistan’daki projenin finansmanı ve gözeticisi Adani Group idi. Bu yeni tesisle birlikte, ülke, Çin ve ABD’nin ardından, güneş enerjisi piyasası bakımından dünyanın üçüncü büyük ülkesi haline geliyor. Hindistan, bir devlet politikası olarak güneş enerjisine yatırım yapıyor. Hedefi 2022 yılında 60 milyon hanenin elektrik ihtiyacını bu satrallerden karşılamak. 2030 yılındaysa, bütün enerji sarfiyatının yüzde 40’ını, petrol bazlı olmayan yerli kaynaklardan görmeyi planlıyor.

Santralin, National Geographic tarafından yapılan belgeseline bir göz atmak isteyebilirsiniz:

No Comments Yet

Leave a Reply