Hayalet Köpek Balığı İlk Kez Görüntülendi

Okyanusların derinliği 2,5 kilometreyi bulan karanlıklarında yaşayan hayalet köpek balığı, ilk defa bir kamera tarafından görüntülendi.

Sivri burunlu mavi kimera (Yunanca Chimaera’dan) nadir görülen bir balık türü. üzerinde garip şekiller bulunan beyaz derisiyle gizemli bir varlık.

Rengi soluk, gözleri donuk, ölgün ve argın bir yaratık. Kesmeye yarar dişler yerine, parçalayıp öğüden diş tabakalarına sahip. Başka isimleri de var: Ratfish, rabbitfish, spookfish.

Yayınlamak için 7 yıl beklediler

Aslında görüntü 7 yıl öncesine ait. 2009 yılında çekilmiş. Yeni olmasının sebebi Monterey Bay Aquarium Research Institute (Monterey Körfezi Araştırma Enstitüsü) tarafından daha yeni yayınlanmış olması. Araştırmacı Lonny Lundsten tarafından yazılan bir makale eşliğinde.

Görüntü 6,700 feet (2 kilometre) derinlikte çekilmiş. Gösterdikleri 3 uzman da bunun sivri burunlu mavi kimera olduğunu söylese de Lundsten emin değil. Bu yüzden bilimsel adı olan Hydrolagus trolli yerine Hydrolagus cf. trolli ifadesini tercih ediyor. Emin olmanın yolu hayvanı yüzeye çekmek. O kadar derinden, büyük ve hızlı olan bu yaratığın yakalanması ve çekilmesi ise ezor bir iş.

Sivri Burunlu Mavi Kimera’lar, ilk olarak araştırmacı Dominique Didier Dagit tarafından, Avustralya, Yeni Zellanda ve Yeni Kaledonya etrafndaki derin sularda, 2002 yılında keşfedilmişti. Dagit, Trolli ismini Alaskalı Artis Ray Troll’den dolayı verdiğini söylemişti. Her ikisinin de ratfish (sıçan balığı) ortak bir sevgisi varmış.

No Comments Yet

Leave a Reply