Google Transit ile toplu taşıma bilgisi bir tık mesafede

Google Haritalar’a eklenen Transit özelliği ile İstanbul ve Ankara’daki toplu taşıma bilgisi bilgisayar, tablet ve akıllı telefon ekranlarına geliyor.

Ankara’da tren ve otobüs, İstanbul’da bunlara ek olarak vapur, deniz otobüsü, metrobüs, tramvay, Marmaray ve bazı dolmuş hatlarının yer aldığı sistemde toplamda 1100’den fazla hatla ilgili durak ve güzergah bilgisi sunuluyor.

Google’ın Türkiye’de kullanıma sunulan Google Transit özelliği sayesinde daha önce bir noktadan diğerine otomobille veya yaya olarak gitmek için yol tarifi alabilen kullanıcılar, aynı yere gitmek için yararlanabilecekleri otobüs, tramvay, metro ve vapur gibi toplu taşıma araçlarının güzergah, durak ve tarife bilgilerine de Google Haritalar üzerinden ulaşabilecek. Sistemde toplamda 1100’den fazla hatla ilgili durak ve güzergah bilgisi sunuluyor.

İstanbul ve Ankara’da yaşayan milyonlarca kişinin yanı sıra, bu iki şehri turizm veya iş amaçlı olarak ziyaret edenler de faydalanabilecek. Diledikleri adrese, tarihi yerlere veya yeme-içme ve eğlence mekanları gibi önemli noktalara toplu taşımayla da ulaşabilecek.

Nasıl kullanılıyor?

Uygulamaya, bilgisayardan veya akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazlarında bulunan Google Haritalar uygulamasından ulaşılabiliyor. Önce gitmek istediğiniz yeri haritada buluyorsunuz. Yol tarifi için Transit / Toplu Taşıma seçeneğini tıklıyorsunuz. Bu kadar… Google Haritalar uygulaması Android’in yanı sıra iOS tabanlı cihazlar için sunulan uygulama mağazalarından da indirilebiliyor.

Uygulama, dünya üzerindeki 2,800 şehirdeki 1 milyondan fazla durağı kapsıyor. Şimdilik sadece İstanbul ve Ankara’daki, ilgili kurumlar tarafından önceden sağlanmış hat, güzergah ve tarife bilgilerini yansıtacak.

No Comments Yet

Leave a Reply