Google kendi arabasını üretmekten vazgeçti

Google, kendi markasıyla bir sürücüsüz araba geliştirme çalışmalarını sona erdirdi. The Information tarafından yayınlanan bir habere göre, belirlenen destinasyonlara kendi kendilerine gidebilen araçların teknolojisine yönelik yatırımlarını sürdürürken, üretim aşamasında piyasadaki mevcut imalatçılarla ortaklık yolunu seçecek.

Dünyanın lider yazılım ve geliştirme firması ve arama motoru sağlayıcısı, yılın sonuna doğru Uber benzeri bir sürüş paylaşım ağı için altyapıyı, sürücüsüz otomobiller kullanarak bitirmeyi planlıyor.

Fiat Chrysler’in, Pacifica modeli hafif ticari araçların modelini baz alarak Google için prototip ürettiği biliniyor. Deneme aşamalarında başarı sağlanması halinde, bu prototipin seri üretimde temel alınacağı açıklandı. İki şirket arasında sürücüsüz giden hafif ticarilerin (minivan) geliştirilmesi hakkında geçen Mayıs ayında bir işbirliği anlaşması duyurulmuştu.

Google’ın çatı firması Alphabet’in CEO’su Larry Page ve CFO Ruth Porat’ın, direksiyonu olmayan araba üretme fikrinden vazgeçme kararını birlikte aldıkları söyleniyor. Tasarladıkları şekilde bir arabanın genel sürücü alışkanlıkları ve piyasa şartları, ve kimi durumlarda güvenlik gibi açılardan, pratik olmayacağı kaygıları söz konusu kararda etkili olmuş olabilir. Sergey Brin’in ise başından sonuna tamamen Google teknolojisiyle geliştirilmiş, sürücüsüz bir araba fikrinin koyu bir taraftarı olduğu biliniyor. Vaz geçme kararının, bu açıdan, Google’ın kurucuları Brin ve Page arasında bir tartışmaya yol açmış olabileceği iddiaları dolaşsa da bunu delillendirecek bir söylem veya tavırları bu güne dek olmadı.

Google’ın konuyla ilgili bir açıklamayı gün içinde yapması bekleniyor.

No Comments Yet

Leave a Reply