Google, internet düşmanı Küba’da daha hızlı olacak

Google, Pazartesi günü hükümetiyle bir anlaşma yaparak, komümist rejimle idare edilen Küba’da, kendi ürünlerine daha hızlı erişim sunma fırsatı yakaladı. Kübalılar bundan böyle YouTube ve Gmail gibi Google hizmetlerine, şimdikinden 10 kat daha hızlı bağlanabilecek.

Google ada ülkesine kendi sunucularını kuracak. Bu sunucularda, şirketin en popüler içeriklerinin çoğunluğu yer alacak. Google hizmetleri dışındaki internet hizmetleri aynı yavaşlıkta ve kısıtta devam edecek.

ABC News haberinde, Küba’da sunucuların şirketin veri lojistiği verimliliği açısından stratejik öneminden de bahsediliyor. Buna göre, yeni sunucular sayesinde, Küba’daki Google verileri, Venezuela üzerinden en yakın Google sunucusuna ulaşmak için sinyallerin kat etmek zorunda olduğu uzun mesafeden kurtulmuş oluyor.

İlişkiler

Küba ve Amerika arasındaki bütün diplomatik ilişkiler 60 yıla yakın bir süredir kopuk durumdaydı. Liderleri Fidel Castro’yu geçen ay kaybeden ülke, son bir kaç yıldır, Obama hükümetiyle yakınlaşmış ve yeniden diplomatik ilişkiler kurmayı başarmıştı.

Ülke, hızla dünyaya açılırken, internet altyapısının henüz emekleme sürecinde olması yüzünden, bağlantı kalitesi kötü durumda. Küba, şu an dünyanın en pahalı internet kullanımına sahip. Mesela 10 saatlik bağlantının maliyeti, ortalama aylık kazançlara eşit. Bağlantılar hala bir çok kısıta tabi. Mesela evlerde internet bağlanması, Kübalıların çoğu açısından hala kanuna aykırı.

No Comments Yet

Leave a Reply