Google, insansız uçaklarla bedava internet çalışmalarını iptal etti

Google’ın çatı firması Alphabet, insansız hava uçakları yoluyla kırsal kesimlere bedava internet sağlanması amacıyla 3 yıldır yürüttüğü çalışmaları durdurduğunu açıkladı.
Çalışmalar, Google’ın 2014 yılında Titan Aerospace isimli, güneş enerjisiyle çalışan, yüksek irtifalı dronelar geliştiren bir firmayı satın almasıyla başlamıştı. Proje, Google’ın, Alphabet altında yeniden örgütlenmesiyle ayırdığı X, eski adıyla X Labs tarafından sürdürülüyordu.
Bu iddialı projenin öncesinde, X Labs, Project Loon isimli benzeri bir proje üzerinde daha çalışmıştı. Project Loon, stratosfere gelişmiş meteoroloji balonları göndererek aynı amacı görecekti. İptal edildi. Facebook’un Aquila isimli bir projesi de yine kırsal kesimlere interneti götürmeye amaçlıyor. Geçen yıl temmuz ayında yapılan deneme uçuşunda, insansız aracın iniş esnasında yere çakılması sonrası bedava internet sağlama amaçlı bu projede de ilerleme yavaşlamış görünüyor.
Alphabet, projenin sona erdiğine dair çıkan haberleri bugün Business Insider’a yaptığı açıklamayla teyit etti. Söylentilere göre, kararın arkasında Alphabet’in CFO’su Ruth Porat’nın sıkı mali diiplin politikasının yatıyor.

Yaprak dökümü

Bloomberg, yaptığı bir çalışmada Alphabet’in kurulduğu ve X’in Google’dan ayrıldığı zamandan bu yana gerçekleşen bazı üst düzey ayrılmalara dikkat çekiyordu. Bunlardan bazılarını hatırlayalım. Loon Proje’nin sorumlusu Mike Cassidy görevinden çekildi. Sürücüsüz araçlar bölümü mühendislerinden Urmson şirketten ayrıldı. X’in drone faaliyetleri Project Wing’in başındaki David Vos ayrıldı. Vos’un en üst vekil yöneticisi Sean Mullaney, Alphabet’ten çıktı. Access’in CEO’su Craig Barratt görevinden istifa etti. Şirketin risk sermayesi birimi GV’nin CEO’su Bill Maris, akıllı termostat şirketi Nest’in CEO’su, aynı zamanda Google Glass’ın tekrar canlandırılması üzerine çalışan Tony Fadell de çıkan isimler arasında.
Boston Dynamics’in satılığa çıkarılması, üç yıl önce şirkete katılan uydu işinden el çekilmesi, sürücüsüz araç işinin Waymo isimli bir şirket kurularak ana bünyeden çıkarılması gibi gelişmeler de dikkat çekici. Bunlar, Google’ın zor günler geçirdiği gibi bir şeyi akıllara getirmemeli elbette. Ama Google’ın her elini attığı işi altına çeviren bir Midas dokunuşuna sahip olmadığını ve kırılganlığını göstermesi açısından, gözden de uzak tutmamak gerek.
No Comments Yet

Leave a Reply