Google’dan hayat kurtaran bir uygulama

Acil veya sıkıntılı zamanlarınız için, Google tarafından sunulan yeni uygulama, güvendiğiniz çevrelerinize yerinizi tam gösteren pingler gönderiyor.

Google, acil iletişim formlarını yeniden düzenleme amacıyla, Trusted Contacts isimli yeni bir uygulama yayınladı. Uygulamanın amacı, başınız sıkıntıda olduğunda, mesela bir afet esnasında ya da kaybolduğunuzda, güvendiğiniz kişilere konumunuzu tam olarak belirten bir mesaj iletmek. Tabi bunu sıradan amaçlar için de kullanabilirsiniz. Mesela, arkadaşına ders çalışmaya giden çocuğunuzun yerini veya iş seyahatine çıkan kocanızın geçtiği yolları ve toplantı mekanlarını…

Mesaj içeriği, GPS sisteminden alınacak. Böylece, telefonunuz çekmediğinde, ya da piliniz bittiğinde de bildirim gönderme mümkün olacak. Mesajı alanlar, telefonunuzun açık ya da kapalı olduğunu, şarjınızın durumunu görebilecekler.

Uygulama şimdilik sadece Android telefonlarda çalışıyor.

Google ürün müdürlerinden David Tattersall, uygulamanın tanıtım toplantısında şunları söyledi: “Hakikaten bazılarına yardım edebileceğiz ve potansiyel olarak, bazı hayatları kurtarabileceğiz.”

Silicon Vadisi firmaları yakın zamanda kişisel güvenliğe yönelik geliştirmelerle meşgul olageldi. Mesela Facebook Safety Check isimli uygulamasıyla benzeri bir amaç güdüyor. Söz konusu uygulama, doğal afet veya benzeri acil durumlarda devreye giriyor ve kullanıcıların durumlarıyla ilgili, takipçilerine mesaj göndermesine izin veriyor. Google, crisis response sayfasıyla, yine bir başka güvenlik amaçlı web uygulaması yürütüyor. Sitede yer alan bir map hava durumuyla ilgili acil gelişmeleri veya başka bazı olağanüstü durumları bildiriyor.

Uygulama nasıl çalışıyor?

Aile ve arkadaşlarınız arasından en fazla 50 isimden oluşan bir liste hazırlıyorsunuz. Bu kişiler, kendi cihazlarındaki aynı uygulamayı açtıklarında, telefonunuzun durumuyla ilgili anında bilgilendirme alabiliyorlar. Eğer “aktifseniz”, telefonunuzun durumu açık ve sorunsuz gözüküyor. Çevreniz sizi, hareket güzergâhınızı izleyebilecek. Aksi halde, çevreniz size bir ping yollayacak. Eğer pinge 5 dakika içinde bir dönüş olmazsa, uygulama sizin en son aktif olduğunuz konumu ve durumu çevrelerinizle paylaşacak.

google-trusted-contacts

No Comments Yet

Leave a Reply