Fosil yakıt yatırımları son 15 ayda 2 kat daha hızlı geriliyor

DivestInvest tarafından yayınlanan bir rapora göre, 688 kurum ve 60 bin bireysel yatırımcı şu ana dek 5.2 trilyon dolar tutarındaki yatırımlarını fosil yakıt firmalarından çekti. Haberin daha da güzel tarafı, bunlardan bir kısmı, paralarını temiz enerji firmalarında değerlendirme kararı altı. Bu haberin önemi, söz konusu eğilimin hızlı bir ilerleme kaydettiğini göstermesi. Eylül 2015’te, 436 kuruluş ve 2,040 birey 2,6 trilyon dolarlık yatırımlarını çekiyordu.

Söz konusu yatırımcılar, fosil yakıt işinde çalışan firmalara doğrudan yatırdıkları paraları bozmakla kalmıyor. Aynı zamanda, bu türlü firmalara kaynak aktaran borsa, yatırım fonu ve tahvillerden de ellerini çekiyorlar.

Bir mukayese… 2014 Eylül ayında fosil yakıt piyasasından vaz geçen yatırımların miktarı, sadece 52 milyar dolardı. Bu çözülmenin sebebi, söz konusu dönemde petrol fiyatlarında yaşanan büyük çözülme mi, yoksa yatırımcıların artan çevre duyarlılığı mı? Sanırım birincisi daha geçerli bir etkendir. Diğerinin de etkisi vardır mutlaka. Ama Paris İklim Anlaşması’nın imzalanmasından sonra, eğilimin hız kazandığı da gözden kaçmamalı.

DivestInvest, bir filantropik kuruluş. 2011 yılında başlayan bir hareket ve ilk kıvılcımını, fosil yakıt ve petrol üretimiyle uğraşan firmalara yatırım yapılmaması için yatırımcılara çağrı yapan lise ve üniversite öğrencilerinden aldı.

No Comments Yet

Leave a Reply