Disney animatronikleri Avatarlara inandıracak

Disney, Florida’daki Disneyworld’de açmayı planladığı Avatar-temalı yeni bölümde sergilediği animatronikleri, görenleri şaşkına çevirmiş. Geçen hafta bir “preview” gezisi düzenlemiş firma. Deneyimlerini paylaşanlar, Na’vi robotlarının korkutacak denil gerçekçi olduğunu söylüyorlar.

Avatar ırkının mümessilleri, sadece hareket edip, kaş göz yapmıyorlar. Ziyaretçilerle iletişime de geçiyorlar. Filmi izleyenler, kuyruklu mavi yaratıkları sanki gerçekte böyle bir tür varmışçasına nasıl garip bir empatiyle onları benimsediklerini hatırlarlar. Bu robotların da filmin etkileyici efektlerinden altta kalır yanı yokmuş.

“Florida’ya yolumuz ne ara düşecek?” diyenler, neden bu haberi aktardığımızı sorgulayacaktır muhtemelen. Florida’ya gidip, Hawai’de, Tampa’da, Bahamalarda gününü gün edecek kadar parası olanlar, bir zahmet Disneyworld’e de uğrarlar elbette ama bu turistlere yol göstermek değil amacımız.

Disney’de pişer, bize de düşer

Videoya bakarsanız, neyi kastettiğimizi anlarsınız. Bu kadar gerçekçi ve ilginç varlıkların, çok da uzak olmayan bir gelecekte Türkiye’deki meraklılarına da benzeri bir deneyimi yaşatmak için geleceklerini umabilir miyiz? Kriz falan çıkmazsa, dolar roket gibi sıçramayı bırakıp, normal bir seyre dönmezse zor. Ama illa bir yerde karşımıza çıkar. Çıkmasa da, en azından, uzaktan bakıp iç geçirmek bile güzel.

Disney Imagineering ekibi, bir süredir zaten, şirketin animasyon ve çizgi film meşhurlarını bizim dünyamıza getirmenin yollarına bakıyordu. Bu deneyim, söz konusu arayışın ürün. Yedi Cüceler’i veya kuyruğunun üstünde zıplayan Tiger’ı görmüşsünüzdür muhtemelen.

Sizi bilmem ama ben torunlarımızın nasıl bir gerçeklik algısıyla dünyayı kavrayacaklarını merak ediyorum.

No Comments Yet

Leave a Reply