Chrome 55 Flash Player ile yolları ayırdı

Chrome beklenen 55 modelini nihayet piyasaya sürdü ve HTML5’i standart hale getirdi. Bu son hamle, Adobe’nin Flash Player’ı için artık tutunacak dal kalmadı anlamına geliyor.

Güvenlik açıklarından ve verimsizlikten dolayı uzun zamandır gözden düşen Flash için yolun sonu olabilir.

Google, Chrome tarayıcısında Flash‘ı geride bırakarak onun yerine HTML5‘i bir standart haline getireceğini bundan 6 ay kadar önce açıklamıştı. Yeni sürümle birlikte, artık Flash tabanlı olmadığı ya da web üzerindeki en çok ziyaret edilen 10 siteden biri olmadığı müddetçe, HTML5’i varsayılan hale geldi. Söz konusu durumlardaysa, yine Flash içerik otomatik gösterilmeyecek. Ayarlardan etkinleştirilmesi gerekecek.

Chrome’un iki önceki sürümünde Google’ın “sahne arkasında” çalışan Flash’ı engellemeye başlamasının ardından HTML5’in daha hızlı yüklenmesi, daha iyi güvenlik ve ortalama olarak daha gelişmiş bir performans sunması değişimin ayak sesleri olmuştu. Chrome 55’e gelen bu yeni güncelleme ayrıca metin bloklarının ve satırların görünümüne yardım eden CSS otomatik tirelemeyi de içeriyor.

Android kullanıcıları için 55, web sayfalarının ve video ve resim gibi ortam unsurlarının çevrimdışı görüntülenebilmesini mümkün kılıyor. İlk olarak Windows, Mac ve Linux kullanıcıları için masaüstünde sunulmaya başlayan Chrome 55’in mobil sürümü, çok geçmeden hazır hale gelecek.

Nasıl güncellenecek?

Chrome 55, otomatik güncelleme özelliği sayesinde, sizin bir şey yapmanıza gerek kalmadan yüklenmesi gerekiyor. Otomatik güncellemesi aktif olmayan uygulamalar için, sitenin download sayfasından bu bağlantı yardımıyla manuel olarak yükleme yapabilirsiniz.

No Comments Yet

Leave a Reply