Chrome, can sıkıcı reklamları engelleyecek

Google, 15 Şubat’tan itibaren kalite standartlarını karşılamayan reklamları Chrome’da göstermeyi durduracağını açıkladı.

Söz konusu kalite standartları, Google’ın bir parçası olan Daha İyi Reklamlar Koalisyonu (Coalition for Better Ads) tarafından belirlenecek. Amacı, her tür can sıkıcı reklamı yasaklamak. Artık pop-up, sesli videoları otomatik oynatan, geri sayımlı, büyük yapışkan reklamlar ve benzeri başka reklamlar da filtreden geçemeyecek. Mobil tarayıcı ayağındaysa, scrollover ve yanıp sönen reklamlar ayıklanacak.

Ad blocker veya Ublock gibi popüler reklam engelleyici eklenti ve uygulamaları kullananlar için bir yerde iyi bir haber bu. Çünkü artık bu türlü üçüncü parti uygulamalar, ne kadar verimli olsalar da, kullandıkları kaynaklar sayesinde tarayıcıların ağırlaşmasına yol açabiliyordu.

Öte yandan, uygulamanın, Google ads tarafından yayınlanan reklamlara yönelik bir ayrıcalık tanıyarak kendi platformunu öne çıkarabileceği yönünde kaygıları beslediğini de not etmek gerekir.

Yine de sinir bozucu reklamlarla internette sörf yapmanın keyfini kaçıranlar, Chrome’un bu tedbirinin de etrafından dolaşmanın bir yolunu bulacaklardır.

No Comments Yet

Leave a Reply