Çalgı Çengi İkimiz’ bir ay sonra beyaz perdede

Ahmet Kural ve Murat Cemcir ikilisinin en yeni filmleri Çalgı Çengi İkimiz’in fragmanı yayınlandı. Komedinin modern ikilisinin bu merakla beklenen filmi, 6 ocakta sinemaseverlerle ve tabii hayranlarıyla buluşuyor.

İkilinin ilk filmi, 2011 yılında yayınlanan Çalgı Çengi‘ydi. Bu filmde de işler en son kaldığı yerden devam ediyor. Selçuk Aydemir, ilkindeki gibi yine yapımın yönetmenlik koltuğunda oturuyor.

“Çalgı Çengi İkimiz” filminin konusuna gelince

Müzisyen kuzenler, Ankara bebeleri Salih ve Gürkan, Tarkan gibi düğün çalgıcılığından pop-starlığa yükselme idealiyle yaşayan iki saf adam. Sorunları yetenekleri değil, aslında biraz öyle de, ama daha çok talihsizlikleri. Bu filmde, iki kafadar mafyanın yamaçlarında dolaşıyor. Mafyanın girmediği Türk komedi filmi çekilemez olduğu için, maalesef, bu filmin de tam orta yerine koymuşlar kanunsuzları.

Neyse, Salih ve Gürkan, mafya tarafından da yeteneksizlikleri yüzünden ıskartaya çıkarılıyor ve daha çok bir moral gücü gibi geri planda istihdam ediliyor. Düğünlerde derneklerde (yani mafyanın cemiyetlerinde) çalmayı sürdürüyorlar. Bu işte de bir gelecek olmadığını bildiklerinden ayrılmak istiyorlar. “Ne kadar zor olabilir ki yaani..” Kendilerine bir anlaşma sunuluyor.

Bir düğünde sahne alacaklar ve buraya gelen nikah memurunu kaçıracaklar (nikah memurumuz Burak Satıbol… Bu adamın aurası tek başına yeter). Nikah memuru ise zamanında Tarkan’ı keşfeden adam çıkmasın mı? Çıksın… sonrası bir tercih meselesi.

Eleştiriler

Fragmanın yayınlanmasının ardından, ikilinin hayranları, karışık tepkiler gösterdi. Daha çok, bir hayal kırıklığı vardı. Şimdiye dek, İşler Güçler ve Kardeş Payı gibi kalburüstü komedi yapımlarına imza atan ekibin, Çalgı Çengi gibi ilk işlerinde gösterdikleri saflığı ve masumiyeti devam ettireceklerini umuyorlardı. Gerçekten de eleştirilerdeki gibi kaba gürültüye varan, yer yer fars öğeleri taşıyan kaba komedi mi izleyeceğiz, film yayınlanmadan emin olmak zor. Ama ben diğer seçeneğe inanmak istiyorum. Eğer varsa…

No Comments Yet

Leave a Reply