Bluetooth 5 ile hız ikiye, alan dörde katlanıyor

Kablosuz bağlantı sistemi Bluetooth’u geliştiren konsorsiyum  Bluetooth Special Interest Group, versiyon 5’in hazır olduğunu duyurdu. Gelecek aylarda piyasaya çıkacak. Peki bu yeni sürüm neler getirecek? Eski sorunlardan hangileri halloluyor?

Bluetooth, teknolojinin hemen hemen olmazsa olmazlarından biri. Hoparlörle mobil cihazları, kulaklıkla müzik çaları, telefonla akıllı saati, kablosuz klavyeyle bilgisayarı bağlıyor. Ama bazı temel sorunlar hala giderilebilmiş değil.

Mesela hâlâ saniyedeki gönderme hızı 1 megabit. Yani 30 megapiksellik bir fotoğrafı ancak yarım dakikada cihazınızdan bilgisayarınıza aktarabilirsiniz. Bu hız Bluetooth 5 ile ikiye çıkıyor. Kapsama alanıysa 4 katına…

Yan odaya geçince bile bağlantılarda kopukluk meydana geliyordu. Şimdi aynı ev içinde sorunsuz aktarım gerçekleştirilebilecek. Dahası, duvarlar artık daha az engel olacak.

Akıllı ev ağı

Bluetooth yetenekleri üzerine tasarlanan akıllı ev sistemleri için iyi bir haber bu. Mesela evdeki bütün elektrik anahtarlarını tek bir düğmeyle kontrol edebilirsiniz.

Bluetooth’un veri aktarım kalitesine yönelik iyileştirmeler ise sınırlı kalmış. Ses ve görüntü aktarımında sorunlar sürüyor. Ama yine de Bluetooth gelişmeye devam edecek. Dünyadaki internete bağlanabilir cihazların üçte birinin Bluetooth’u desteklediği düşünülürse, bu hem ticari hem de teknolojik bir zorunluluk. Gerçi artık Chromecast gibi aparatlarla, cihazlar arası veri transferi hem çok hızlı hem de daha az sorunlu olurken, Bluetooth’a ihtiyaç azalabilir.

Konu sosyal medyada da “hype” kazandı bu arada. Facebook üzerinde 1 milyon kişi, dünya genelinde bu konu hakkında konuştu.

No Comments Yet

Leave a Reply