BlackBerry telefonlarını Çinli TCL üretecek

BlackBerry, yeni cihazlarının tasarım, üretim ve satış işlerinin tamamını Çinli donanım üreticisi TCL’e bıraktığını açıkladı. İki firma bu amaçla bir anlaşma imzaladı.

Bu anlaşma, Kanadalı şirketin, yazılıma yoğunlaşma kararından bu yana yaptığı ilk uzun dönemli lisans anlaşması.

Eylül ayında 372 milyon dolarlık bir zarar açıkladıktan sonra, BlackBerry, bundan sonra telefon imalatı ve tasarım işlerinden el çekeceğini açıklamıştı. İşin donanımı ilgilendiren kısımlarını bundan böyle üçüncü taraflara tevdi edeceğini belirtiyordu söz konusu açıklamasında. Yeni anlaşma, bu kararın bir sonucu.

Anlaşmanın şartlarına göre, TCL, BlackBerry cihazlarının sadece tasarım, imalat ve satışından değil, satış sonrası müşteri ilişkilerinin idaresinden de sorumlu oluyor.

TCL ise, kendi donanım yeteneklerinin BlackBerry’nin yazılımıyla bütünleşmesinin, her iki firmaya da akıllı telefon rekabetinde üstünlük sağlayacağı inancında.

TCL daha önce DTEK50 ve DTEK60 modellerinin üretiminde işbirliği sergilemişti.

BlackBerry’nin görevleri

BlackBerry güvenlik ve yazılım geliştirme sorumluluğunu yürütmeye devam edecek. Mevcut müşterilerine yönelik sunduğu hizmetleri de aynıyla sürdürecek. TCL, küresel ölçekte cihazların üretim ve dağıtım işlerini yüklense de, Bangladeş, Nepal, Sri Lanka ve Hindistan piyasalarına eğilmeyecek.

Endonezya, BlackBerry’nin en güçlü olduğu pazarların önünde geliyor. Şirket, burada, BB Merah Putih firmasıyla, TLC’yle yaptığına benzer bir anlaşma yapmıştı zaten.

Kaydet

1 Comment

Leave a Reply