Bilgisayarınız Microsoft’un sanal gözlüğüne yetecek mi?

Mavi ekran vermemek için en düşük sistem gereksinimleri

Microsoft’un en son Windows sürümü için bir Sanal Gerçeklik (VR) gözlüğünü piyasaya sürmeyi planladığı biliniyor. Lenovo, HP ve Dell firmalarının söz konusu gözlükleri 300 dolarlık bir maliyetle üretmek için çalışma yaptıkları da daha önce basına yansımıştı. Aynı şekilde, setlerinde, Windows Holografik VR platformu desteğinin de gelecek yıl yayınlanması planlanan Windows 10 Creators Update içinde bulunacağı da söyleniyor. Yine de, cihazın özellikleri hakkında kapağının açılmasını bekleyen daha pek çok husus var. Kısa süre içinde şirketten detaylı bir açıklama gelebilir.

The Verge ise konuyu başka bir noktadan ele aldı ve sanal gözlüklerin çalışabilmesi için bir bilgisayarın en az hangi özelliklere sahip olması gerektiğini irdeledi.Buna göre,en son Windows Insider deneme sürümlerinde bulunan Windows Holographic Firts Run uygulamalarının, minimum 4 GB RAM, DirectX 12 ekran kartı ve USB 3.0 desteğine sahip olması şart. Ayrıca, asgari 4 adet işlemci çekirdeğinin bulunması gerekiyor. Hyper threading özelliği bulunan 2 çekirdeklie işlemciler de iş görebilir.

Bu özellikler rakiplerine kıyasla ortalama gözüküyor ama neticede nasıl bir verim sağlanacağı ancak ürün ortaya çıkıp testler yapılınca anlaşılabilir. Mesela, Oculus Rift ve HTC Vive, işlemci olarak en az quad-core Intel Core i5 4590’i şart koşarken, RAM alt limiti olarak 4 GB’yi belirlemişler. Keza USB 3.0 da olmazsa olmaz. Ekran kartı olarak da NVIDIA’nın GTX 970 modeline veya AMD’nin R9 290 modeline sahip olmak gerekiyor. Microsoft, ürünlerinin yaygınlık kazanmasını ve sürüm yoluyla rakiplerinin önüne geçmeyi istiyorsa, asgari sistem zorunluluklarını biraz daha aşağıda tutmayı değerlendirebilir.

microsoft-vr

Ürün hakkında daha çok bilgi için Microsoft’un sitesinden bu bağlantıyı takip edebilirsiniz.

 

No Comments Yet

Leave a Reply