Android Wear akıllı saatlere dokun ve öde sistemi geliyor

Google sonunda Android giyilebilir cihazlar, özellikle de saatler için, dokun ve öde (touch to pay) sistemini getirebiliyor olabilir mi? İnternet medyasında bugün bu konu üzerinde geniş tartışmalar yaşandı.

Söylentinin yer aldığı Android Police sitesi, Google Play Services’in 10.0 sürümünün metin istem dizelerinde rastlanan “Try holding your watch in the terminal again” ifadelerini kanıt olarak gösteriyor. İngilizce bu cümlenin tam tercümesi, “lütfen saatinizi yeniden terminale karşı tutmayı deneyin.”

İşte o kod

<activity android:enabled=”false” android:exported=”false” android:icon=”@drawable/tp_logo_android_pay_color_48dp” android:label=”@string/tp_payments_application_name” android:name=”com.google.android.gms.tapandpay.wear.WearProxyActivity” android:process=”com.google.android.gms.ui” android:theme=”@style/Theme.AppCompat.Light.NoActionBar”/>

<activity android:enabled=”false” android:exported=”false” android:icon=”@drawable/tp_logo_android_pay_color_48dp” android:label=”@string/tp_payments_application_name” android:name=”com.google.android.gms.tapandpay.wear.WearProxyCompanionActivity” android:process=”com.google.android.gms.ui” android:theme=”@style/Theme.AppCompat.Light.NoActionBar”/>

Site editörlerinin koddan çıkarımı, Google, Android işletim sistemine söz konusu özelliği kattı veya son deneme safhasında. İçinde Yakın Alan İletişimi (NFC) çipi olan Android Wear saati sahipleri, cihazlarını bir NFC ödeme terminaline yaklaştırarak işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

android-weadYine bir başka haber, Android’in Instant Apps özelliğini de kullanıma sokuyor olabilir. Bu özelliği kısaca şöyle anlatabiliriz. Android uygulamalarını, Google Play Store’dan normal şekilde yüklemeden, sadece bir kerelik kullanmak isteyen veya başka bir düşünceyle yüklemek istemeyenler, kullanabilecek. Android Police, kodlar içinde, instant apps kısmının karşısında false değil “true” yazıyor olmasını, bu özelliğin bir test sürecinde olduğuna delil olarak niteliyor.

Akıllı saatler üreticilerinin, bu segmentte aradıklarını bulamadıklarına dair raporlar söz konusu. Satış rakamlarından memnun olmayan Intel gibi geliştirici firmaların, bu alandaki yatırımlarını kısma yoluna gitikleri biliniyor. Google’ın Android Wear 2.0’ın piyasaya sürülmesini, bu yıl sonbahardan 2017 içine ertelemesinin sebeplerinden biri, talep artırıcı bir takım özellikler ekleme çabası olabilir. Dokun ve Öde özelliğinin de bu açıdan eklenmeye çalıştığını söylemek mümkün.

Tabi bu açıdan, Android Wear 2.0 gelmeden Dokun ve Öde özelliğinin de kullanıma hazır olmayacağını çıkarabiliriz.

No Comments Yet

Leave a Reply