Android cihazlarda, banka düşmanı bir kötü yazılım bulundu

Amerikan IT güvenlik firması Fortinet, Türkiye ile birlikte 7 ülkede 94 bankanın mobil uygulamalarını hedef alan bir malware tespit etti. Android.banker isimli zararlı yazılım, bankalara Android tabanlı mobil cihazlarınızdan girdiğinizde, bilgilerinizi ele geçirebilir.

Malware, kendini Flash Player şeklinde saklıyor. Tespit edildiği kadarıyla, etkili olduğu ülkeler, Türkiye, Almanya, Polonya, Avustralya, Fransa ve Amerika.
Zararlı yazılım, bankadan gönderilen tek kullanımlık SMS doğrulama mesajını etkisiz kılarak, kullanıcının bilgilerine erişmek için bir kapı açıyor. Aynı zamanda, bazı sosyal medya hesaplarına ait uygulamalara erişim için de kapı açabiliyor.screenshot_2015-11-18-15-22-49__all Fortinet’in bulgularına göre, Google Play Store, Facebook, Facebook Messenger, Whatsapp, Skype, Snapchat, Twitter, Viber, Instagram ve Snapchat gibi sosyal medya uygulamaları, yazılımın hedefinde.
Flash Player şeklinde kendini gösteren malware açıldığında “İptal” ve “Ekinleştir” seçenekleriyle karşılıyor kullanıcıyı. Ama İptal seçilse dahi, “Aktive Et” düğmesine basılıncaya kadar uygulama kendini yeniden başlatıyor. Aktivasyon ise malum yetkileri uygulamaya tanıyor.
Sonrasında, malware, cihazla ilgili her türlü bilgiyi kontrol sunucusuna geçiyor. Bundan sonra kullanıcı ne zaman bir banka ve sosyal medya uygulaması için webe bağlansa bilgileri yine bu sunucuya aktarıyor.

Nasıl siliniandroidflash1r?

Silmek için önce Güvenlik ayarlarından Cihaz Yönetimi’ne girmelisiniz. Burada Google Play Servisi sekmesinden Devre Dışı Bırak alanında Flash Player uygulamasının bütün yetkilerini iptal edin. Daha sonra uygulamalar alanından söz konusu uygulamayı bulup kaldırmayı deneyin. Eğer henüz etkinleştirilmemişse ve ilk başta bahsedilen “İptal” yazısının bitmek bilmez taciziyle boğuşuluyorsa, bir ADB shell kullanmak zorundasınız. “adb uninstall [uygulamanın adı]” yazılarak başarılı bir şekilde silinebilir.

Google Play Store’un uygulama güvenliği konusunda benimsediği gevşek politikanın bir sonucu olarak, bu türlü sorunlarla sık karşılaşılıyor.

No Comments Yet

Leave a Reply