AMD, Radeon Instinct ile yapay zeka ve derin öğrenme işinde

AMD, Derin Öğrenme (Deep Learning) ve yapay zeka (AI) kanallarındaki son dönemde görülen hızlı ilerlemede geride kalmamak için kolları sıvadı.

Yakın zamanda, Nvidia’nın ürettiği ekran kartlarında, Google’ın açık kaynak TensorFlow projesinde ve Intel’in Xean Phi-class silikon çalışmalarında kaydettikleri ilerlemeler heyecan doğuruyordu. AMD de Radeon Instinct altında üç farklı ürün ile hareketin bir parçası oldu. Ayrıca kendi imalatı hızlandırıcı yazılımları da sunacak.

Üç grup ürünün isimleri MI6, MI8 ve MI28 Vega with NCU oluyor. MI6, Polaris’ten türetilmiş ve toplam RAM 16 GB. MI8, daha küçük bir GPU ve R9 Nano üzerinde inşa edilmiş. 4GB RAM kısıtına sahip. MI25 ise ise Vega’dan türetilmiş ve diğer iki karttan çok taha hızlı olacağı öngörülüyor. Ürünlerin 2017 yılının ikinci yarısı gibi piyasaya sürülmesi bekleniyor.

2017 ikinci yarı

Hepsi birden aynı anda satışa çıkmayabilir. Önce MI6 ve MI8 modelleriyle nabız yoklanıp, piyasadaki talep geri dönüşlerine göre asıl büyük ürününü en sona bırakılabileceği konuşuluyor.

No Comments Yet

Leave a Reply