Amazon Web Services İki Yeni Hibrit Hizmetini Tanıttı

AWS Greengrass müşterilerin AWS Lambda işlevlerini ve AWS IoT’nin fonksiyonelliğini hemen hemen her bağlı cihazda çalıştırabilmelerini sağlıyor. AWS Snowball Edge 100 TB veri depolayabiliyor, on-board işlem ve depolama imkanı sunuyor

Bir Amazon.com şirketi olan Amazon Web Services, Las Vegas’taki re:Invent etkinliğinde, AWS Greengrass ve AWS Snowball Edge adlı iki yeni yazılımını tanıttı.

Greengrass, müşterilerin AWS bilgi işleme, mesajlaşma, verileri önbelleğe alma ve senkronizasyon işlevlerini bağlı cihazlarda da çalıştırabilmelerini sağlıyor. Ayrıca cihazlar, AWS Cloud’ın veri işleme, analiz ve depolama gücünden yararlanırken cihaz verisini senkronize tutmak ve diğer cihazlarla iletişim kurmak için AWS Lambda işlevlerini çalıştırabilecekler.

AWS Snowball Edge ise, Snowball’dan 2 kat daha fazla (100 TB’a kadar) veri taşıyabiliyor. AWS Greengrass ile birlikte geliyor ve Amazon Simple Storage Service (Amazon S3)’ten veri transferi yapabiliyor. Amazon S3’e veri aktarabiliyor. Diğer Snowball Edge cihazlarıyla şirket için depolama havuzu oluşturmak için kümelenebiliyor. Veri analizi yapabilmek için AWS Lambda’yı çalıştırabiliyor.

Yeni nesil hibrid IT

IoT cihazların çoğalması ile işletmeler veri merkezinde yer almayan dahili altyapılarını giderek daha iyi yönetebiliyor. Mesela fabrikalardaki bağlı cihazlar, petrol kuyuları, tarım alanları, hastaneler, otomobiller gibi… 

Bu cihazlar sınırlı işlem gücü ve belleğe sahip mikro işlemcilerle çalıştıkları için, bilgi işleme, analiz ve depolama işlerinde genellikle AWS ve buluttan yararlanıyorlar. Ancak buluta başvurmayı imkansız hale getiren bekleme süreleri veya kesintili bağlantılar nedeniyle, sadece buluta güvenmenin ideal olmadığı durumlar oluşabiliyor. Bu durumlarda, IoT cihazlarının bazı görevleri yerel olarak yürütebilmeleri gerekiyor. IoT cihazlarda yazılım işlevselliğini programlamak ve güncellemek zorlu ve karmaşık.

AWS Greengrass, bu sorunu aşma ihtiyacından türemiş. AWS Lambda fonksiyonlarını ve AWS IoT işlevselliğini hemen hemen her bağlı cihazda yerel olarak çalıştırmak için üretilmiş bir yazılım. Müşterilerin AWS Cloud’da yaptıkları gibi, AWS Lambda’yı hemen hemen her bağlı cihazda kod çalıştırmak için kullanmalarına izin veriyor. Böylece IoT cihazlarının programlama ve güncelleme süreçlerindeki karmaşıklığı ortadan kaldırıyor.

AWS Greengrass ile geliştiriciler AWS Lambda fonksiyonlarını AWS Management Console üzerinden bir bağlı cihaza ekleyebiliyor ve cihaz, kodları yerel olarak çalıştırıyor. Böylece cihazlar, olaylara gerçek zamanlı olarak yanıt verip harekete geçebiliyorlar. AWS Greengrass ayrıca, cihazların bulutla tekrar bağlantı kurmadan diğer cihazlara mesaj gönderebilmesini sağlayan AWS IoT mesajlaşma ve senkronizasyon işlevlerini de içeriyor.

Intel, Qualcomm ve Annapurna Labs’in de aralarında bulunduğu, sayıları giderek artan yarı iletken üreticileri kendi platformlarına AWS Greengrass’ı entegre ediyor. Böylece ürettikleri cihazlar, içlerinde AWS Greengrass gömülü halde geliyor.

Snowball Edge: Petabaytlık veri taşıma

snowball-thumbnailAWS Snowball petabaytlarla ölçülen verilerin transferini sağlayan bir hizmet. Snowball, yüksek hızlı internet bağlantılarının beşte biri kadar düşük bir ücretle müşterilerin büyük miktarlarda veriyi AWS’ye ve AWS’den aktarabilmesi için güvenli araçlar kullanıyor. Hizmet, Ekim 2015’te kullanıma açıldığından beri müşteriler, AWS Snowball cihazlarına dünyanın etrafını 100’den fazla kez dolaşabilecek uzunlukta veri gönderdi. Yeni Snowball Edge aracı, Snowball’un sahip olduğu tüm dayanıklılık, taşınabilirlik, güvenlik ve kullanım kolaylığına sahip. Ancak Snowball’dan iki kat daha fazla veri (100 TB’a kadar) taşıyabilecek ve dört kat daha fazla ağ hızına ulaşacak. Müşteriler ayrıca çoklu AWS Snowball Edge cihazlarını kümeleyerek bir depolama havuzu oluşturabilir. Snowball Edge cihazlarını mevcut veri merkezi ortamlarına kolayca bağlayabilirler.

No Comments Yet

Leave a Reply