Akıllı saatin mucidi Pebble için zaman durdu

Pebble, daha bir kaç yıl öncesinin kickstar prensi, crowdfundingi heyecanlı girişimcilere öğreten büyük başarı hikayesi, şimdi tarih olmak üzere. Piyasadaki en ciddi rakiplerinden Fitbit tarafından satın alındı.

Bundan sonra ne olacağını blog sitesinden duyurdu firma. İşte başlıklar halinde o duyurunun özeti.

  • Şirket artık ürün imalatı, satışı veya tanıtımı yapmayacak.
  • Mevcut cihazlar normal çalışma düzenlerine devam edecek. Kullanıcı deneyimine yönelik acil bir değişiklik olmayacak.
  • Ürünlerin fonksiyonelliğinde ve hizmet kalitesinden zamanla düşüşler yaşanacaktır.
  • Ürünlerini alamamış kickstarter destekçilerine verdikleri para 1-2 ay içinde iade edilecektir. Başvuruları gerekmiyor. İlave bilgileri destek sayfasından bulunuz.
  • Pebble.com üzerinden sipariş alımı durdu.
  • Garanti desteği sağlanmayacak.
  • Şirketin tasfiye süreciyle bütün ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.

Fitbit, firmanın markasını sürdürmeyeceğini açıkladı. Sadece patentleriyle ilgileniyor.

Pebble mı, bubble mı?

4 yıllık bir maceraydı onunki… Bir saman alevi gibi. Veya daha doğrusu, parlak, alımlı bir köpük. Belki de bubble demeliydik ona.

Akıllı saat denilince bir dönem o akla gelirdi ilkin. Eric Migicovsky 2012 yılında telefonlara bluetooth üzerinden bağlanabilen, mesaj okuyan, Facebook ve Twitter akışlarını gösteren bir saat fikriyle ortaya çıktı. Önce Y Combinator’a gitti sonra Kickstarter’a. Çoğu gibi ben de ilkin orada haberdar olmuştum. 10 milyon dolar toplamayı başardı ve bir yıl sonra, biraz zorlu bir süreçle de olsa, cihazları üretmeyi başardı. Arkasından başarı daha da büyüyerek geldi.

Charles River Ventures tarafından 15 milyon dolarlık A Serisi fon almayı başardı ve yüksek satış rakamlarına erişti. Sonraki yıl Pebble Steel geldi ve özellikle Android cihazlarla entegrasyon yeteneğini daha ileriye taşıdı. 2014’te Fitbit global pazarın yarısına hakim olmuştu. Pebble ise yüzde 35’teydi. Sonra renkli Pebble Time geldi ve 20 milyon dolarlık yeni Kickstarter fonu bulundu. Ama firma mali sıkıntılara girmişti.

Üstelik, piyasa talebi de zayıflıyordu. Pebble Time Round modeli yeterli ilgiyi göremedi. Apple Watch da işin içine girince, durum daha da zorlaştı firma için. Yeni ürünün tanıtımından 5 ay sonra şirket toplam istihdamının dörtte birinin sözleşmelerini feshettiğini duyuracaktı. Üstelik kısa süre önce 26 milyon dolar değerinde bir girişim sermayesi desteği almıştı. Bundan sonra, Pebble yeniden sağlık ve fitness piyasasına odaklanma stratejisine dönerek hedeflerini küçülttü. Ne var ki, bunu da başaramadı. Çünkü saatleri, nabzı doğru ölçemiyordu.

Böylece yolun sonuna gelindi.

No Comments Yet

Leave a Reply