AB: Sosyal medya, nefret söylemini önlemede başarısız

Teknoloji firmaları gönüllü uyum konusunda başarısız olurlarsa, yasal zorunluluklarla karşılaşabilir.

Avrupa Komisyonu, Facebook, Twitter ve Google+ başta olmak üzere sosyal paylaşım sitelerine, platformları üzerinde yer verilen nefret söylemleriyle bir an önce daha etkin bir mücadele sergilemeleri uyarısında bulundu. Aksi halde, AB genelinde uygulamaya alınacak zecri tedbirler söz konusu olacak.

Financial Times gazetesinde yer alan habere göre, AB Adalet komiseri Věra Jourová başkanlığında yürütülen bir çalışma, Facebook, Google, YouTube ve Microsoft’un bu yılın başlarında kabul edilen protokol kurallarına gönüllü uyum konusunda önemli bir mücadele sergilediler. 

Avrupalı hükumetler, teknoloji şirketlerine, nefret söylemini ve terör propagandasını önleme konusunda daha etkin mücadele talebinde bulunmuştu. Avrupa genelinde görülen ırkçı gerilimlerin ve ulusal güvenlik kaygılarının bu çağrılarda önemli etkisi görülüyordu. Göçmen politikaları yüzünden yabancı düşmanlığı yükselen Almanya özellikle söz konusu çağrılarda başı çekiyordu. Yakın zamanda Alman Adalet Bakanı Heiko Maas Facebook’un, kurumsal bir medya kuruluşunun bağlı olduğu kurallara göre değerlendirilmesi gerektiğini savunmuştu. Bu, Facebook üzerinden yapılan ırkçı veya nefret söylemi içerikli yorumlardan dolayı, Facebook’un bizzat sorumlu olmasını gerektiriyor.

Bu gibi tedbir ve çağrıların internet bağımsızlığını ve fikir özgürlüğünü sınırlandırma yolunda atılan adımlar şeklinde eleştirenler var. Ancak, sosyal medya platformlarının yalan haber ve terör ve şiddet propagandasında ne denli etkin kullanılabildiğine dair yakın örnekler, böylesi kısıtlamaların gerekli olduğuna inananların sayısını artırıyor.

Yeterince hızlı değil

Gönüllü uyum protokolü, sosyal medya firmalarının, nefret söylemi şikayetlerinin çoğunluğuna 24 saat içinde cevap verilmesini zorunlu kılıyordu. Ancak, komisyonun raporu, bu şikayetlerin ortalama sadece yüzde 40’ına dönüş yapıldığı sonucuna ulaştı. Financial Times ve Reuters, söz konusu rakamın iki gün içinde yüzde 80’e ulaştığını aktarıyor.

YouTube, uyum konusunda en cevval firma olurken, Twitter en yavaş davranan şirket olarak öne çıkıyor. Türkiye’den hesapların erişime kapatılmasında rekor bir çeviklik ve uyumla lider olan Twitter, Avrupa genelinde ise işleri ağırdan almayı şiar edinmiş gibi.

Sorunlu içeriklerin kaldırılması konusunda da, Fransa ve Almanya’da oranlar yüzde 50’nin üzerindeyken, Avusturya’da yüzde 11, İtalya’da da yüzde 4 olmuş. Jourová, FT’ye şöyle demiş: “Eğer Facebook, YouTube, Twitter ve Microsoft beni ve bakanları yasal mecburiyet gerektirmeyen yaklaşımın yeterli olduğuna ikna etmek istiyorlarsa, çabuk davranmak ve gelecek aylarda daha kuvvetli gayret göstermek zorundalar.”

 

No Comments Yet

Leave a Reply