İlk Model İçin Gün Sayan Faraday, Tesla’ya Rakip Olabilecek mi?

 

Faraday Future, Tesla Motors’a rakip olarak çıkarmayı planladığı aracı 5-7 ocak 2017 tarihleri arasında düzenlenecek CES 2017’de tanıtacak. Şirketin ana sayfasını açanlar, büyük olaya kalan zamanı saniyesine kadar gösteren, yakışıklı bir countdown ile karşılaşıyor bir süredir. Sadece 13 gün sonra, dünya, hızlı ve lüks elektrikli araç denildiğinde Tesla’nın yanında bundan sonra Faraday’ı da anacak. Beklenti bu yönde, ama firmanın adı son zamanlarda ciddi mali sıkıntılarla anılmaya başlayınca, şaşaalı hedeflere şüphe bulaştı.

Faraday Future, California merkezli bir firma. Arkasındaki mali destek ise Çin kaynaklı. LeEco teknoloji firmasının sahibi Çinli milyarder Jia Yueting, projeye yüzlerce milyon dolar aktardı şu ada dek. Ama son dönemde gelen bazı haberler, Yueting’in projeye olan ilgisini kaybettiğini akıllara getiriyor. Mali sıkıntılar, ayrılan bütçenin hızla erimesi ve yeni araç tasarımı ve üretimi için kaynakların fazlasıyla zorlandığı gibi konulardan şikayet ettiği biliniyor.

Projeye başlandığında iddialıydı. Dünyanın önde gelen otomotiv devlerinden, hatta Tesla ve SpaceX’ten bile önemli isimlerini kadrosuna kattı. 2016 yılındaki CES fuarında konsept araç FFZero1’i tanıtmışlardı. Tabi üretimden ziyade, tasarım ve mühendislik kabiliyetlerini sergilemek amacıyla.

Tesla Model X’le kapışacak

Bütün bu sıkıntılara rağmen, Faraday Future’ın iki hafta sonraki CES’te yeni modelini tanıtacağını biliyoruz. Şimdilik bir sır. Ne adı belli ne de tam anlamıyla tasarımı. Teaser videoda görebileceğiniz kadarını biliyoruz. Tesla Model X’e rakip olacak bir SUV.

Bir de Değişken Platform Mimarisi (VPA) üzerinde yürüyeceğini. Modüler sürüş aksamı sayesinde istenen boy ve performansta araçların üretimi çabucak sağlanabilecek. FFZero1’de aslında altı çizilen veya tanıtılan buydu ve sıfırdan geliştirilmiş bir teknolojiydi. Bir de batarya üzerine LG Chem’le anlaştılar. Bu anlaşma pillerin geliştirilmesinde işbirliğini de öngörüyor. LG Chem’in ürettiği silindir pilleri kullanacakları kesin. Pouch tarzı yassı ve yekpare piller daha yaygın olsa da, enerji yoğunluğu açısından silindirler daha mantıklı. Yine de kontrolü daha zor olan silindir pil sistemini şimdilik sadece Tesla’nın kullandığını not etmeli.

Firma Amerika’daki ilk patentini 2016 yılının Mart ayında bir güç çeviricisi için aldı. Rakiplerine göre daha az sayıda üniteden oluşan ve bu yönüyle sadeliği öne çıkarıyormuş. Yine piyasadaki diğer çeviricilere göre yüzde 20 ile 30 arasında daha fazla güç yoğunluğu elde edebiliyormuş. Son olarak Formula E’de, Dragon Racing takımında olduklarını ve takım olarak şu an klasmanda yedinci sırada bulunduklarını da not edelim.

 

No Comments Yet

Leave a Reply