Apple, Google, Uber: Müslümanları fişlemeyeceğiz

Facebook ve Twitter’ın ardından, Apple, Google ve Uber’den de Müslümanları fişlemek yönünde bir talep geldiği taktirde buna uymayacakları açıklaması geldi. Konuyu en yoğun gündemde tutan haber sitesi BuzzFeed, giderek daha çok Silikon Vadisi firmasısnın suskunluklarını bozduğunu bildiriyor. Donald Trump’ın Amerikan Başkanı seçilmesinin ardından konu yeniden, bu defa çok daha ciddi bir şekilde gündemde.

Apple’dan bugün gelen açıklama şöyle: “Bize göre insanlar, nasıl ibadet ettiklerine, neye benzediklerine veya kimi sevdiklerine bakılmaksızın eşit muamele görmeliler. Bizden [Müslümanların kaydı] istenmedi ve böyle bir çabaya da muhalefet gösterirdik.”

Google’dan bir yetkili de bugün bir açıklama geçti: “Bir ‘Müslüman kaydı’ oluşturup oluşturmayacağımıza dair varsayımsal soruyla ilgili – hiç bir zaman bu yönde bir taleple karşılaşmadık. Bunu yapmazdı ve – okuduklarımızdan anladığımız – böyle bir önerinin masada olmamasından memnuniyet duyuyoruz.”

Uber’den de, söz konusu soruya karşı verilen cevap, kısa ve net bir “hayır” oldu.

Korkuluk argümanı

BuzzFeed daha önce yayınladığı bir haberde Facebook’un kendilerine yanlışlıkla attığı bir maili yayınlamıştı. Mailde, soruya karşı bir şey yapılmaması, bu türlü haberlerin “korkuluk” safsatası olduğu söyleniyordu. Mailin yayınlanması üzerine Facebook bir açıklama yapmak zorunda kalmış ve “Elbette” Müslümanları Fişlemeyeceğiz demişti.

Haziran ayında bir konuşmasında Trump, fişleme kavramından nefret ettiğini ama Müslümanları fişlemeyi cidden düşünmek gerektiğini söylemişti. “İsrail gibi bir dizi ülke bunu yapıyor ve gayet de başarılılar” diye konuşmuştu.

1 Comment

Leave a Reply